Już o godzinie 4.00 przed oddziałem okręgowym Narodowego Banku Polskiego w Lublinie ustawiła się kolejka kolekcjonerów czekających na nową monetę okolicznościową. To srebrna moneta o nominale 1 złotego upamiętniająca 100. rocznicę wprowadzenia złotego do obiegu.
– Moneta ma nietypową formę klipy, czyli kwadratu – mówi dyrektor oddziału okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Lublinie, Ilona Skibińska-Fabrowska. – Na tej monecie, która wychodzi dzisiaj, z okazji 100-lecia złotego, mamy wizerunek naszej pierwszej złotówki, bardzo pięknej, zaprojektowanej w latach 20. przez Tadeusza Breyera, czołowego polskiego medaliera, z wizerunkiem żniwiarki, a więc dziewczyna z warkoczem, w chustce, cztery kłosy zboża. To siła rolnictwa; to, czym stała ówczesna gospodarka.
CZYTAJ: Benji: pies bojowy z nowym wyposażeniem [ZDJĘCIA, WIDEO]
Chętnych do zakupu monety było więcej niż monet, które trafiły do lubelskiego oddziału NBP: – Historyczna. Trzeba mieć coś takiego. Przyda się do kolekcji, tylko że bardzo mało dają tu, na Lublin.
CZYTAJ: „Mieszkaliśmy na bombie”. Przerwana akcja saperów w Białej Podlaskiej [ZDJĘCIA]
Blisko 100 lat temu, 28 kwietnia 1924 roku, premier i minister skarbu Władysław Grabski dokonał reformy polskiego systemu pieniężnego. Miejsce zlikwidowanej Polskiej Krajowej Kasy Pożyczkowej i emitowanej przez nią marki polskiej przejął Bank Polski wraz ze złotym jako walutą narodową. Było to nawiązanie do tradycji systemu pieniężnego przedrozbiorowej Rzeczypospolitej, a także zwieńczenie procesu odbudowy kraju i ekonomicznej integracji terytoriów funkcjonujących wcześniej w strukturach państw zaborczych.
MaK/ opr. DySzcz
Fot. Piotr Michalski