W Lublinie zaprezentowano komiks i edukacyjną grę planszową, które opowiadają o losach cichociemnych.
W komiksie przedstawiona została działalność Antoniego Pospieszalskiego. – Antoni Pospieszalski był bratem mojego taty – mówi Jan Pospieszalski. – Był cichociemnym, był emigrantem. Później po wojnie musiał zostać w Londynie, bo nie miał czego szukać w Polsce PRL-owskiej, w Polsce pod okupacją sowiecką. Był żołnierze września i potem tak jak wielu dzielnych Polaków po 1939 roku przedostał się najpierw do Francji, później stamtąd już specjalnym statkiem do Anglii, po to, żeby dalej walczyć o Polskę.
– Losy cichociemnych zainteresowały mnie, gdy zetknęłam się ze wspomnieniami prezentowanymi na antenie Radia Wolna Europa – mówi autorka scenariusza komiksu Marzena Kumosińska. – Tutaj skupiłam się na dramacie żołnierzy Armii Krajowej biorących udział w tej misji, ale także na dramacie szerszym. W szerszym kontekście to jest Polska, która wraz z końcem wojny nie świętuje zwycięstwa, lecz znajduje się w sytuacji bez wyjścia, zamknięta w strefie wpływów obcego sowieckiego państwa.
CZYTAJ: Księża męczennicy XX wieku. Prelekcja w lubelskim IPN [ZDJĘCIA]
Komiks „Operacja „Freston”. Spóźniona aliancka misja” został przygotowany przez oddziałowe biuro edukacji narodowej IPN w Łodzi, a gra planszowa „Cichociemni. Spadochroniarze Armii Krajowej” przez krakowski oddział IPN.
MaK / opr. LisA
Fot. i film Michał Winiarski