Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bartłomiej Sienkiewicz w wydanym komunikacie wyjaśnia, że wszystkie spółki mediów publicznych oraz Polska Agencja Prasowa, zostały skutecznie postawione w stan likwidacji, co jest potwierdzone wpisami do Krajowego Rejestru Sądowego.
Komunikat to reakcja na oddalenie przez sąd wniosku o wpisanie do Krajowego Rejestru Sądowego zmian w radzie nadzorczej Polskiej Agencji Prasowej.
CZYTAJ: Apel 17 regionalnych rozgłośni radia publicznego do przewodniczącego KRRiT
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego stwierdza, że jedynymi organami uprawnionymi do reprezentacji tych spółek są likwidatorzy, którzy w odniesieniu do wszystkich 20 spółek zostali wymienieni w rejestrze przedsiębiorców KRS. Postanowienie referendarza sądowego z 5 kwietnia 2024 roku w sprawie Polskiej Agencji Prasowej S.A. w likwidacji dotyczy jedynie rady nadzorczej. Zostało ono skutecznie zaskarżone do sądu, w konsekwencji czego straciło swoją moc do czasu finalnego rozstrzygnięcia przez skład sędziowski. Uchwały Walnego Zgromadzenia Spółki są ważne i obowiązujące do czasu ewentualnego prawomocnego uznania ich nieważności przez sąd.
CZYTAJ: Sąd wpisał do KRS postawienie Polskiego Radia w stan likwidacji
Dlatego Rada Nadzorcza PAP S.A. w likwidacji powołana 19 grudnia 2023 roku działa w pełni legalnie i wykonuje na co dzień swoje obowiązki. Podobnie jak likwidator Spółki, pan Marek Błoński.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego informuje też, że Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy 18 kwietnia 2024 roku wydał trzy ważne orzeczenia w sprawie TVP S.A. w likwidacji. Umorzył postępowania w sprawie wniosków panów Macieja Łopińskiego, Michała Adamczyka i Tomasza Owsińskiego o ich wpis do KRS jako członków zarządu TVP, uznając, że wobec skutecznego otwarcia likwidacji i wpisania Daniela Gorgosza jako likwidatora Spółki, wszelki spór korporacyjny został zakończony.
IAR / RL / opr. AKos
Fot. Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 PL, via Wikimedia Commons