„Artyści w obiektywie Andrzeja Polakowskiego” to wystawa w Foyer Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Kilkadziesiąt portretów artystów malarzy, grafików, rzeźbiarzy, designerów, performerów wykonanych w latach 1965-2004. Są na nich m.in.: Jerzy Bereś, Edward Dwurnik, Antoni Fałat, Piotr Kmieć, Krzysztof Kurzątkowski, Zofia Kulik, Antoni Michalak, Teresa Murak, Natalia LL, Mikołaj Smoczyński, Józef Szajna, Zofia Kopel-Szulc, Ewa Zarzycka. Andrzej Polakowski oprowadzi nas po ekspozycji.
Jakuba Ciężkiego, malarza i autora instalacji, odwiedzimy w jego pracowni. Obejrzymy wielkoformatowe prace, zapytamy o zmiany, jakie zaszły w jego twórczości, a także o to, czy malarz powinien trzymać w dłoni pędzel. Będzie to ostania szansa, żeby zajrzeć do Pałacu Lubomirskich w Lublinie, w którym Jakub Ciężki ma pracownie, za chwilę bowiem rozpocznie się remont tego miejsca.
W przeddzień Międzynarodowego Dnia Tańca zaproponujemy fragmenty spotkania, jakie odbyło się niedawno w Teatrze Starym w Lublinie. Czy na pewno wiemy, co to jest podłoga do tańca? Dlaczego pojawiły się w tej sprawie wątpliwości podczas redakcji wydanego niedawno „Słownika tańca współczesnego”? Co to za zjawisko: taniec współczesny? Jaką rolę odegrało polskie środowisko taneczne w jego rozwoju i powstawaniu nowych estetyk? Dlaczego pierwsza polska publikacja kompleksowo opisująca zjawiska związane z tańcem ukazuje się w Polsce dopiero teraz? Grażyna Lutosławska rozmawiała o tym z Joanną Szymajdą, adiunktą w Instytucie Sztuki PAN, badaczką tańca, menadżerką kultury, współredaktorką „Słownika tańca współczesnego”.
W 403 odcinku słuchowiska „Bazarek” Wiesława próbuje dorosnąć, Zosia śpiewa, a Stanisław w drodze do piekarni zatrzymuje się w szaleńczym pędzie.
Na zdjęciu: fotografia Andrzeja Polakowskiego z wystawy „Artyści w obiektywie Andrzeja Polakowskiego”