Prof. Krzysztof Pomian gościem UMCS-u
Doktor honoris causa UMCS, profesor Krzysztof Pomian, będzie gościem Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Spotkanie będzie poświęcone jego książce zatytułowanej „Dziedzictwo europejskie i przyszłość Europy” wydanej w serii „Wybitni twórcy/ważne teksty” nakładem Wydawnictwa UMCS.
Dyskusji towarzyszyć będzie wystawa przygotowana przez Archiwum i Muzeum UMCS pod tytułem „Twarze Uniwersytetu – doktorzy honoris causa UMCS”.
Początek spotkania na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa UMCS przy ulicy Głębokiej w Lublinie o godzinie 17.00.
„W cieniu Wołynia”. Dyskusja o książce w Warsztatach Kultury
O wolności badań naukowych w kontekście sporów historycznych, czy tak zwanej „trudnej pamięci”, będą rozmawiać uczestnicy spotkania, które odbędzie się w Lublinie.
Punktem wyjścia do dyskusji będzie najnowsza książka Damiana Markowskiego p.t. „W cieniu Wołynia”. Publikacja opowiada o badaniach białych plam – akcji antypolskiej w dawnej Galicji Wschodniej, w czasie II wojny światowej. W rozmowie wezmą udział historycy – autor książki Damian Markowski oraz Mariusz Zajączkowski, a dyskusję poprowadzi Agata Fijuth-Dudek.
Spotkanie organizują Warsztaty Kultury w Lublinie oraz czasopismo Kultura Enter. Początek w Warsztatach Kultury przy ulicy Grodzkiej o godzinie 17.00.
Dr Zygmunt Klukowski bohaterem spotkania w Bibliotece Uniwersyteckiej KUL
Lekarz, społecznik, bibliofil i żołnierz Armii Krajowej – doktor Zygmunt Klukowski – będzie bohaterem spotkania w Bibliotece Uniwersyteckiej KUL w Lublinie. Spotkaniu towarzyszy hasło: „Lecz kto wie, co mnie jeszcze czeka?! Wokół wspomnień doktora Zygmunta Klukowskiego”.
Doktor Klukowski pochodził z Kresów Wschodnich, ale swoje życie związał ze Szczebrzeszynem. Był lekarzem, społecznikiem, ale też bibliofilem i regionalistą. Opisywał dzieje Ziemi Zamojskiej, gromadził materiały historyczne regionu i organizował wystawy książek.
Spotkanie organizowane jest przez Bibliotekę Uniwersytecką KUL we współpracy z Ośrodkiem Karta, wydawcą najnowszej edycji osobistych tekstów Zygmunta Klukowskiego „Zamojszczyzna 1918-1959″.
Początek w Czytelni Teologiczno-Filozoficznej KUL przy ulicy Chopina w Lublinie o godzinie 13.00.
„Gabinety historii naturalnej Lublina” – otwarcie wystawy
„Gabinety historii naturalnej Lublina” – to wystawa o wyjątkowym charakterze. Patronuje jej idea działalności interdyscyplinarnej, której zasadą jest przekraczanie granic oraz łączenie różnych dziedzin wiedzy z twórczością artystyczną. Tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody, które stały się prekursorami muzeów.
Wystawę tworzą albumy malarstwa Krystyny Rudzkiej-Przychody: „Uśmiech rośliny”, „Inspiracje Ziemią…..zakwitły bursztynem” oraz „Noblistka zapisana w zieleni”. Tworzą one trylogię o magii przyrody oraz jej symbiozie z nauką i sztuką. Na wystawie zaprezentowany zostanie także lubelski bursztyn oraz lublinit z kolekcji doktora Lucjana Gazdy.
Otwarcie wystawy w Muzeum Józefa Czechowicza przy ul. Złotej o 18.00.
Program „Nocy Kultury”
Znamy już program tegorocznej Nocy Kultury w Lublinie.
– Zbliżająca się wielkimi krokami 18. edycja wydarzenia odbędzie się w nocy z 1 na 2 czerwca pod hasłem „Neurony Miasta” – mówi dyrektorka festiwalu – Joanna Wawiórka-Kamieniecka. [SŁUCHAJ PONIŻEJ]
Szczegółowy harmonogram propozycji zaplanowanych podczas Nocy Kultury dostępny jest na stronie wydarzenia.
Koncert duetu Błędowski & Jemioła
W ramach lubelskiego cyklu „Scena w Centrum” wystąpi duet Błędowski & Jemioła!
Paweł Błędowski (dziennikarz muzyczny Radia Lublin) i Łukasz Jemioła – tworzą duet muzyczny.
Wcześniej połączyło ich wspólne śpiewanie piosenek zespołu The Beatles. Ponieważ od wielu lat Paweł i Łukasz piszą swoje utwory, wykonywanie ich w duecie – jak mówią – było naturalną konsekwencją występów pod szyldem „The Beatles Akustycznie”.
Początek koncertu o 19.00 w Małej Sali Widowiskowej Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka.
Fot. archiwum RL