Do Sejmu wpłynął rządowy projekt nowelizacji ustawy dotyczącej wsparcia kredytobiorców, czyli dokument wydłużający działanie wakacji kredytowych na ten rok.
Ustawa dotyczy rozszerzenia możliwości skorzystania z rozwiązań, które zapewnia Fundusz Wsparcia Kredytobiorców oraz zapewnienia kontynuacji wakacji kredytowych.
Projekt ustawy rząd przyjął 5 marca. Pomoc zapisana w dokumencie nie będzie jednak przysługiwała wszystkim – wprowadzone zostanie kryterium dochodowe. Z wakacji będą mogli skorzystać kredytobiorcy, których rata kredytu jest większa niż 30 procent dochodu. Z tego warunku zwolnione zostaną jednak rodziny z trojgiem lub więcej dzieci. Ratę kredytu będzie można zawiesić w tym roku cztery razy: w maju i czerwcu oraz po jednym razie w trzecim i czwartym kwartale.
CZYTAJ: Premier: rząd przyjął projekt ustawy wydłużającej tzw. wakacje kredytowe [WIDEO]
Rząd przygotował też dodatkowe rozwiązania dla osób w szczególnie trudnej sytuacji, na przykład dla tych, którzy stracili pracę. Ta pomoc może polegać na tym, że państwo jest gotowe płacić ratę kredytową. Przedłużenie wakacji kredytowych ma kosztować budżet około dwóch i pół miliarda złotych.
Projekt nowelizacji został skierowany do opinii Biura Legislacyjnego Sejmu.
IAR / RL / opr. WM
Fot. pixabay.com