Po kilku latach przerwy w Hannie w powiecie włodawskim otwarto przychodnię lekarza rodzinnego. Nowa placówka to filia POZ we Włodawie podlegająca pod włodawski szpital.
Czy są problemy z dostępnością do lekarzy w małych miejscowościach?
Jak twierdzi prof. Włodzimierz Piątkowski z Katedry Społecznych Problemów Zdrowotności Instytutu Socjologii UMCS w Lublinie, większych problemów z dostępnością przeciętnego pacjenta do placówek Podstawowej Opieki Zdrowotnej w terenie nie ma. – Generalnie rzecz biorąc, prawie 90% respondentów w skali ogólnopolskiej mówi, że jeżeli chce dostać się do lekarza pierwszego kontaktu w miejscowości, gdzie mieszka lub też sąsiedniej – bo nie w każdej miejscowości jest placówka ochrony zdrowia otwartej opieki zdrowotnej – to z tym problemu nie ma. Natomiast problemy oczywiście są – i to duże – z dostępnością, a więc długimi terminami oczekiwania na specjalistyczne usługi medycyny klinicznej.
– Utworzenie przychodni w Hannie było bardzo dużym wysiłkiem organizacyjnym szpitala w pozyskaniu kadry lekarskiej – mówi dyrektor szpitala we Włodawie Elżbieta Korszla. – W związku z tym, że jesteśmy małym szpitalem powiatowym oddalonym od dużych miast, gdzie nie mają takich problemów kadrowych. Natomiast zatrudnienie w naszym SPZOZ jest na poziomie minimum. Korzystając z okazji, zapraszam kadrę lekarską do szpitala we Włodawie. Poszukujemy lekarzy, którzy wspomogliby nas w udzielaniu świadczeń zdrowotnych w naszej filii POZ w Hannie.
CZYTAJ: Trafiła na SOR po stłuczeniu ręki. Po kilku dniach zmarła
– Praca w terenie, praca w tych małych ośrodkach, która decyduje czasem o dobrej diagnozie czy trafnym leczeniu, to nie jest to, co jest szczytem marzeń młodych lekarzy, którzy kończą wydział lekarski w dużym ośrodku – zauważa prof. Włodzimierz Piątkowski. – Skoro tak jest, a to jest fakt społeczny, trzeba zastanowić się, co można byłoby zrobić, żeby zachęcić tych młodych ludzi do zmiany swoich preferencji.
Bardzo duże zainteresowanie świadczeniami
Przychodnia w Hannie została otwarta kilka dni temu. – Zainteresowanie udzielanymi tam świadczeniami jest bardzo duże – mówi pracująca w przychodni położna Bożena Sokolińska. – Na chwilę obecną przyjmuje lekarz internista i lekarz pediatra. To są dwa dni w tygodniu. Jest dostępna pielęgniarka od godziny 8:00 do 15:00 i położna również w tych godzinach. Staramy się jeszcze rozwinąć placówkę być może o psychogeriatrię, rehabilitację. Będzie to uwarunkowane potrzebami tego społeczeństwa lokalnego. Mamy już zapisanych około 50 pacjentów i codziennie przyjmujemy kolejne deklaracje.
– Bardzo cieszymy się, że powstała nowa przychodnia – mówią mieszkańcy. – Parę lat nie było, myślę, że jest to ułatwienie szczególnie dla starszych ludzi, mieszkańców Hanny, którzy musieli wcześniej dojeżdżać przynajmniej 10 km do Sławatycz do lekarza. Będę korzystać z tej przychodni, dzisiaj poszedłem się przepisać. Myślę, że na tę chwilę najbardziej potrzebny jest lekarz rodzinny. Mam dzieci, więc potrzebny nam jest pediatra. Już się dowiadywałam, byłam na otwarciu, więc jak najbardziej jestem zainteresowana. Zawsze to bliżej.
CZYTAJ: Przychodnia lekarza rodzinnego wraca do Hanny. Włodawski szpital otworzył filię
– Na pewno rośnie populacja ludzi biednych, starych, samotnych i chorych – mówi prof. Włodzimierz Piątkowski. – To dotyczy we wschodniej Polsce ludności mieszkającej w małych miasteczkach i na wsiach. Tacy ludzie powinni mieć ułatwiony, a nie utrudniony, dostęp do placówek. Dlatego właśnie kluczową rzeczą są takie placówki lokalne, dobrze obsadzone, gdzie pracują silnie motywowani do pracy lekarze, a nie tacy mający przeświadczenie, że są zesłani na tę placówkę, bo wtedy są sfrustrowani.
Przychodnię udało się utworzyć dzięki dobrej współpracy szpitala we Włodawie z gminą Hanna. To właśnie do zadań gminy należało wyremontowanie budynku i wynajęcie go na cele medyczne.
Na terenie województwa lubelskiego w ramach umowy z Lubelskim Oddziałem Wojewódzkim NFZ funkcjonuje 328 przychodni POZ zlokalizowanych na terenach wiejskich. Stanowią one 47% wszystkich przychodni POZ w regionie. Najczęściej przyjmują w nich lekarze specjaliści medycyny rodzinnej, w drugiej kolejności specjaliści chorób wewnętrznych.
MaT / opr. WM
Fot. Małgorzata Tymicka