Polski naukowiec z Uniwersytetu Warszawskiego dokonał kolejnego przełomowego odkrycia rozwijającego technologię mRNA. Otwiera ono drogę do wykorzystania technologii mRNA przede wszystkim w leczeniu nowotworów, ale również schorzeń metabolicznych, chorób rzadkich i innych o podłożu genetycznym.
Nowe rodzaje terapii
Profesor Jacek Jemielity z Centrum Nowych Technologii UW powiedział, że odkrycie dotyczy pewnej modyfikacji mRNA, która powoduje priorytetowe wytwarzanie większej ilości białka. mRNA to uniwersalny mechanizm wytwarzania białek, które powstają w naszym organizmie i są odpowiedzialne za wszystkie jego funkcje. Polscy naukowcy zaproponowali taką modyfikację mRNA, która w pierwszej kolejności – w określonych warunkach – jest kierowana do produkcji białka. W rezultacie z tej samej ilości mRNA powstaje znacznie więcej białka. Według badaczy, to właśnie otwiera drogę do nowych rodzajów terapii opartych na tej technologii.
CZYTAJ: Eksperci: coraz mniej Polaków szczepi się przeciw grypie
Precyzyjne uderzeni w nowotwór
Profesor podkreślił, że odkrycie może być wykorzystane do opracowania skutecznych terapii przeciwnowotworowych. Chodzi tutaj o leczenie spersonalizowane nowotworów, które jest najskuteczniejsze.
– Nowoczesne metody sekwencjonowania materiału genetycznego pozwalają porównać komórki zdrowe i komórki nowotworowe danego pacjenta i na podstawie tych różnic wyselekcjonować te zmutowane białka, które będziemy zapisywać w postaci mRNA, po to, żeby aktywować układ immunologiczny, aby on precyzyjnie uderzał tylko w komórki nowotworowe – wyjaśnił biochemik.
Wyniki badań zespołu profesora Jacka Jemielitego zostały entuzjastycznie przyjęte przez recenzentów prestiżowego czasopisma „Journal of the American Chemical Society” i znalazły się na okładce jego ostatniego numeru.
Technologia mRNA od ponad 30 lat jest badana pod kątem zastosowań terapeutycznych. Spektakularny jej sukces przypadł na czas pandemii Covid-19 , gdy dwie pierwsze szczepionki – masowo używane i najskuteczniejsze – otrzymano na bazie technologii mRNA, mimo że wcześniej nie była ona dopuszczona do powszechnego użytku jako farmaceutyk.
Poprzednie przełomowe wyniki badań nad mRNA profesora Jacka Jemielitego były opublikowane w 2007 roku i zostały wylicencjonowane, teraz nad najnowszym wynalazkiem będzie pracowała również spółka spin-off Uniwersytetu Warszawskiego – ExploRNA Therapeutics.
RL / IAR / opr. ToMa
Fot. pixabay.com