Obecny prezydent Lublina Krzysztof Żuk powalczy o kolejną kadencję z trzema kandydatami. Jego najpoważniejszym rywalem jest dyrektor lubelskiego IPN Robert Derewenda (KW PiS). Kandyduje też Ryszard Zajączkowski (Lublin Przyszłość i Tradycja) oraz Marcin Nowak (Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy).
CZYTAJ: „To polska racja stanu”. Posłowie PiS o rozbudowie suchego portu w Małaszewiczach
Krzysztof Żuk (wiceprzewodniczący PO na Lubelszczyźnie) w najbliższych wyborach samorządowych wystartuje z własnego komitetu z poparciem: PO, PSL, Polski 2050, Nowej Lewicy i Wspólnego Lublina.
66-letni Żuk rządzi miastem od grudnia 2010 r., kiedy startując z komitetu PO w drugiej turze wygrał z kandydatem PiS Lechem Sprawką. W 2014 r. w pierwszej turze pokonał Grzegorza Muszyńskiego z PiS. W 2018 r. startował z własnego komitetu i ponownie wygrał z kandydatem PiS, którym wówczas był poseł Sylwester Tułajew. Zdobył 62,32 proc. głosów.
Robert Derewenda
Głównym rywalem Żuka w tegorocznych wyborach będzie miejski radny, dyrektor lubelskiego oddziału IPN Robert Derewenda. 47-latek wystartuje z komitetu wyborczego PiS. Nie jest działaczem żadnej partii politycznej. Pracuje też w Instytucie Historii KUL. Od 2018 r. zasiada w Radzie Miasta Lublin, gdzie należy do klubu radnych PiS. Wcześniej był m.in. dyrektorem Archiwum Głównego Ruchu Światło-Życie i szefem Instytutu im. ks. Franciszka Blachnickiego.
Ryszard Zajączkowski
Związany z KUL-em jest również Ryszard Zajączkowski, który jest kandydatem KWW Lublin Przyszłość i Tradycja na prezydenta miasta. 62-latek jest wykładowcą, profesorem w Katedrze Historii Filozofii w Polsce. Przetłumaczył na język polski ponad 120 książek. Zajączkowski został również odznaczony Medalem KEN. Nie jest działaczem żadnej partii politycznej.
Marcin Nowak
48-letni Marcin Nowak został kandydatem KWW Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy na prezydenta Lublina. Wykładowca od ponad 17 lat jest miejskim radnym. W 2018 r. startował w wyborach do rady miasta z komitetu prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka, zdobył blisko 2,4 tys. głosów i został wiceprzewodniczącym rady. W 2023 r. ubiegał się o mandat senatora rywalizując m.in. z reprezentującym pakt senacki Jackiem Trelą. Z kandydowania nie wycofał się pomimo apeli prezydenta miasta, jego zastępców oraz radnych. Senatorem nie został, natomiast tuż po wyborach został odwołany z funkcji wiceprzewodniczącego. Nowak jest działaczem partii Nowa Demokracja-Tak.
Jednym z głównych tematów kampanii – komunikacja miejska
Jednym z głównych tematów kampanii w Lublinie jest komunikacja miejska, zarówno pod kątem zwiększenia taboru, jak i zmian w siatce połączeń. Kandydaci kładą nacisk również na inwestycje sportowe, w tym m.in. wyciąg narciarski, odkryte lodowisko. Zapowiadają zdobycie dofinansowania na budowę nowego stadionu żużlowego, którego koszt szacowany jest obecnie na ok. 300 mln zł. Podnoszone są także kwestie bezpieczeństwa mieszkańców i działań na rzecz lokalnej przedsiębiorczości. Kandydaci podkreślają znaczenie projektów dotyczących ochrony terenów zielonych.
CZYTAJ: Wybory samorządowe 2024: kandydaci do Rady Miasta Lublin [LISTA]
O 31 mandatów w Radzie Miasta Lublin będzie ubiegać się 177 kandydatów z pięciu komitetów wyborczych.
Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia. Druga tura wyborów wójtów, burmistrzów, prezydentów miasta ma się odbyć dwa tygodnie później.
PAP/ RL / opr. AKos
Fot. Piotr Michalski