Żadnego polskiego ambasadora nie można ani powołać, ani odwołać bez podpisu Prezydenta RP – oświadczył w środę (13.03) prezydent Andrzej Duda pytany o rozpoczęcie przez MSZ procedury odwołania 50 ambasadorów.
MSZ przekazało wcześniej w środę, że szef resortu Radosław Sikorski podjął tego dnia decyzję o zakończeniu misji przez ponad 50 ambasadorów oraz o wycofaniu kilkunastu kandydatur zgłoszonych do akceptacji przez poprzednie kierownictwo resortu. Ministerstwo dodało, że proponowane zmiany zostały przedstawione w ramach Konwentu Służby Zagranicznej, a po ich akceptacji przez premiera Donalda Tuska zostały uruchomione praktyczne procedury odwoławcze. Jednocześnie MSZ wyraziło nadzieję „na zgodne współdziałanie w tej sprawie najważniejszych władz w kraju”.
CZYTAJ: Minister Sikorski podjął decyzję o zakończeniu misji przez ponad 50 ambasadorów
Prezydent Duda pytany o tę sprawę podczas wizyty w USA powiedział: „Nie da się żadnego ambasadora polskiego powołać, ani odwołać bez podpisu prezydenta”. – Fundamentalne znaczenie ma tutaj decyzja, którą podejmuje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej – dodał Duda.
Szef polskiej dyplomacji pytany wcześniej w środę w RMF FM, czy Polska będzie teraz miała charge d’affaires zamiast ambasadorów, odpowiedział, że „to się zdarza w dyplomacji, zdarzało się też w przeszłości”.
We wtorek premier Donald Tusk powiedział, że razem z ministrem Sikorskim zdecydował zwrócić się do prezydenta o zgodę na zmiany w większości ambasad. Jak dodał, „czeka nas bardzo masywna zmiana w ambasadach”.
– Jeśli nie będzie innej możliwości, to oczywiście będziemy przywoływali ambasadorów do kraju i ambasadorami – do czasu zmiany stanowiska prezydenta lub zmiany prezydenta – będą dyplomaci w charakterze chargé d’affaires. Jeśli takie rozwiązanie satysfakcjonuje pana prezydenta, trudno. Tak czy inaczej, my musimy usprawnić i zbudować lojalną wobec państwa polskiego ekipę, która będzie prowadziła nasze sprawy, sprawy państwa polskiego we wszystkich ambasadach – zapowiedział premier.
Zgodnie z ustawą o służbie zagranicznej, ambasadora mianuje i odwołuje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek ministra właściwego do spraw zagranicznych, zaakceptowany przez prezesa Rady Ministrów.
Minister właściwy do spraw zagranicznych przed skierowaniem wniosku zasięga opinii Konwentu Służby Zagranicznej. W skład Konwentu wchodzą: minister właściwy do spraw zagranicznych lub wskazany przez niego członek kierownictwa urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw zagranicznych jako przewodniczący; szef Służby Zagranicznej; przedstawiciel Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej; przedstawiciel Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
PAP/ RL/ opr. DySzcz
Fot. PAP/Leszek Szymański