Topola tzw. Baobab, donice kasztanowców oraz fontanny na placu Litewskim w Lublinie zostaną dziś podświetlone na biało i czerwono. To wyraz solidarności z Białorusinami przebywającym w Lublinie i w Polsce, jak i Polakami zamieszkałymi na Białorusi.
Plac Litewski od godz. 18.15 zaświeci w kolorach historycznej białoruskiej flagi – biało-czerwono-białej, uznawanej przez białoruską opozycję demokratyczną i środowiska emigracyjne za narodową. Tym symbolicznym gestem Lublin wyrazi wsparcie dla białoruskiego społeczeństwa w dalszej walce o podstawowe swobody obywatelskie.
CZYTAJ: Przy lubelskim lotnisku powstanie baza śmigłowców dla wojska [ZDJĘCIA]
Dziś Białorusini, a zwłaszcza środowiska opozycji demokratycznej, obchodzą Dzień Wolności. Upamiętnia on powstanie niepodległego państwa białoruskiego – Białoruskiej Republiki Ludowej. Biało-czerwono-biała flaga to barwy Białoruskiej Republiki Ludowej z lat 1918-1919, pierwszego niepodległego białoruskiego państwa.
Inicjatorem okolicznościowego podświetlenia Placu Litewskiego są przedstawiciele społeczności białoruskiej w Lublinie.
W czasach Białoruskiej Socjalistycznej Republiki biało-czerwono-białej flagi i herbu Pogoń używała opozycja – związana przede wszystkim z Białoruskim Frontem Narodowym. 19 września 1991 roku Rada Najwyższa Białorusi przyjęła ustawę o fladze państwowej Białorusi, a biało-czerwono-biała flaga przez cztery lata była oficjalnie uznaną flagą kraju. Dziś jest używana przez białoruską opozycję demokratyczną w kraju i na świecie.
PaSe / opr. WM
Fot. archiwum






![Lotniska w Lublinie i Rzeszowie wznowiły operacje [AKTUALIZACJA] 6 EAttachments6319328c2320d4facfb9b31577b403b325604cb 1](https://radio.lublin.pl/wp-content/uploads/2025/12/EAttachments6319328c2320d4facfb9b31577b403b325604cb-1-350x250.jpg)




