Innowacyjny eksperyment medyczny poprawiający funkcję lewej komory serca wykonano w Lublinie. To pierwszy tego typu zabieg przeprowadzony w Polsce, a odbył się w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 4.
– Czuję się bardzo dobrze i byłem do tego zabiegu też psychicznie dobrze przygotowany przez zespół lekarzy – mówi pierwszy operowany nową metodą pacjent, Wiesław Gębal. – Trwało to tylko 2 godziny. Dla mnie jako pacjenta była to nowość, że w międzyczasie ja pedałuję. Kiedy odbywa się operacja, jednocześnie ćwiczę.
– Zaledwie ponad 20 operacji tego typu wykonano na całym świecie – mówi dr hab. n. med. Piotr Waciński, lekarz kierujący Klinicznym Oddziałem Kardiologii Inwazyjnej SPSK 4. – Jest to operacja polegająca na wszczepieniu specjalnych urządzeń do prawej i lewej tętnicy płucnej osób z ciężką niewydolnością krążenia, u których dotychczasowa terapia nie była skuteczna. Ta terapia ma pomagać im w lepszej funkcji serca, w przebudowie tego serca, żeby to serce kurczyło się lepiej, a tym samym, żeby pacjenci lepiej funkcjonowali.
Jeżeli badania, w których uczestniczą pacjenci lubelskiego szpitala, dadzą pozytywny wynik, utorują one drogę do rozszerzenia eksperymentu i wprowadzenia nowego leczenia u chorych z niewydolnością serca po 70. roku życia. Na pierwsze efekty eksperymentu trzeba poczekać pół roku.
RyK / opr. WM
Fot. Karolina Ryniak