Właściwości oleju lnianego znane są i doceniane od pokoleń. Nic w tym dziwnego. Obok wielu cennych witamin i minerałów, stanowią istną skarbnicę kwasów omega-3. Te zbawiennie wpływają na nasz organizm i są jego sprzymierzeńcem w profilaktyce wielu chorób, w tym m.in. tarczycy czy też sercowo-naczyniowych. Sprawdźmy, dlaczego jeszcze są tak ważne w codziennej diecie.
Kwasy omega-3 – właściwości dla zdrowia
Działanie kwasów omega 3 jest wielokierunkowe, co w praktyce oznacza, że wpływają na funkcjonowanie każdego układu w organizmie. Wśród ich właściwości można wymienić takie jak m.in.:
- profilaktyka chorób sercowo-naczyniowych,
- prawidłowy rozwój ciąży i kształtowanie układu nerwowego u płodu, a następnie jego rozwój po urodzeniu dziecka,
- redukcja stężenia cholesterolu we krwi,
- działanie przeciwzakrzepowe,
- normalizowanie ciśnienia tętniczego krwi,
- działanie przeciwzapalne, w tym także w przypadku chorób o podłożu zapalnym takich jak insulinooporność i endometrioza,
- działanie przeciwalergiczne,
- działanie przeciwdepresyjne,
- profilaktyka otyłości (hamowanie lipogenezy – powstawania tkanki tłuszczowej),
- profilaktyka nowotworowa,
- wspomaganie skóry w chorobach skórnych, w tym np. atopowym zapaleniu skóry.
Suplementacja nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) omega 3 jest niezmiernie ważna dla utrzymania organizmu w dobrej kondycji. Należy wiedzieć, że możemy mu ich dostarczyć wyłącznie z zewnątrz. W praktyce sięgając po zdrową, bogatą w nie żywność, w tym m.in. ryby. Ich cennym źródłem jest ponadto olej lniany https://olini.pl/olej-lniany-olini, jak również tran.
Suplementacja kwasów omega 3 jest szczególnie istotna w przypadku osób otyłych, alergików, zmagających się z chorobami serca czy też tymi o podłożu zapalnym, takimi jak PCOS, choroby tarczycy, łuszczyca czy też cukrzyca typu 2 i nieswoiste zapalenie jelit.
Kwasy omega-3 w oleju lnianym
Podstawą dbania o zdrowie jest zbilansowana dieta, dzięki której dostarczamy naszemu organizmowi cennych składników odżywczych. Nie bez znaczenia pozostaje również aktywność fizyczna. Pamiętajmy jednak o tym, że to, co znajduje się na naszym talerzu ma ogromny wpływ na naszą kondycję i samopoczucie.
Kwasy tłuszczowe omega-3 odgrywają bardzo ważną rolę w regulowaniu pracy ludzkiego organizmu. Znajdziemy je również w dobrej jakości oleju lnianym, który jest nierafinowany i nieoczyszczony. Jego skład charakteryzuje się wysoką zawartością tłuszczów nienasyconych, wśród których można wyróżnić tłuszcze wielonienasycone.
Dobrej klasy olej powinien zawierać dużą ilość kwasów omega-3 pochodzenia roślinnego. W praktyce mowa o kwasie alfa-linolenowym (ALA). Warto go suplementować ze względu na to, że m.in. pomaga utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu we krwi.
Oprócz kwasów omega-3 w oleju lnianym z pierwszego tłoczenia znajduje się w nim również kwas omega-6 – kwas linolowy (LA). Ten również reguluje poziom cholesterolu, a co za tym idzie, jest cennym wsparciem w profilaktyce chorób serca.
Warto mieć na uwadze to, że tłuszcze powinny stanowić nieodłączny element naszego zdrowego jadłospisu. Najlepiej jednak stawiać na tłuszcze nienasycone, które powinny zastąpić te nasycone.
Olej lniany wysokolinolenowy – dlaczego warto?
Na rynku nie brakuje olejów lnianych, dlatego wybór najlepszego często spędza nam sen z powiek. Jeśli jednak zwrócimy uwagę na odpowiednie parametry, nie będzie to stanowić dla nas wyzwania.
Olej lniany tłoczony na zimno to najlepszy wybór. Metoda jego produkcji ma niebagatelne znaczenie dla jego składu – wyróżnia się szeregiem cennych właściwości prozdrowotnych, dzięki czemu działa z korzyścią dla naszego organizmu. Ponadto nie powinien zawierać sztucznych dodatków czy rozpuszczalników, a jedynie nieoczyszczony olej roślinny.
Warto stawiać na oleje lniane wysokolinolenowe. Powód? W takiej postaci zawiera dużo wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 (ALA), jak również omega-6 i omega-9. Ponadto w jego składzie można znaleźć również witaminę E, która jest cennym przeciwutleniaczem.
Olej lniany z omega-3 – jak wykorzystać jego potencjał w kuchni?
Warto docenić nie tylko zdrowotny potencjał oleju lnianego, ale także ten kulinarny. W praktyce oznacza to, że sięgając po tłoczony na zimno produkt wysokiej jakości dostarczymy sobie solidnej porcji kwasów wielonienasyconych w bonusie z istną bombą aromatyczną i smakową. Należy jednak mieć na uwadze to, że oleju lnianego nie można używać do smażenia czy chociażby podgrzewania, aby nie stracić jego właściwości.
Jego kulinarny animusz można natomiast znakomicie wykorzystać serwując go na zimno. Może pojawić się między innymi na kanapce stając się świetną alternatywą dla masła czy też margaryny. Jest także bardzo dobrym kompanem sałatek i surówek występując w roli dressingu czy też sosu. Bardzo dobrze sprawdzi się także w paście twarogowej, jak również jako kompan jogurtów czy też szejków lub porannej owsianki. Można także wykorzystać jego potencjał do zrobienia domowego majonezu, jak również polewając nim np. kalafiora, ziemniaki, brokuły czy też dodając go do ulubionej zupy.
Olej lniany – jak prawidłowo go przechowywać?
Olej lniany to bogactwo kwasów omega-3, jednak trzeba zadbać o jego prawidłowe przechowywanie. Aby zachować jego prozdrowotne właściwości, trzeba trzymać go w lodówce (4-10 stopni Celsjusza) niezależnie od tego, czy mowa o butelce jeszcze zamkniętej fabrycznie czy też otwartej. Pamiętajmy również o tym, aby nie wystawiać go na działanie promieni słonecznych – kwasy omega-3 są na nie bardzo wrażliwe.
Artykuł sponsorowany