Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie opatentowali nowe zastosowanie znanej badaczom substancji. Może ona posłużyć do profilaktyki i leczenia czerniaka. W badaniach nad preparatem pracował interdyscyplinarny zespół, między innymi farmaceutów, dermatologów i biotechnologów.
Czerniak jest nowotworem złośliwym skóry, który dosyć szybko daje przerzuty. Dlatego istotna jest natychmiastowa reakcja w przypadku podejrzenia takiej zmiany. Narażenie na promieniowanie słoneczne to podstawowy czynnik ryzyka.
Pomóc w leczeniu może lek… przeciwpadaczkowy
– W leczeniu i profilaktyce czerniaka może pomóc perampanel. To lek przeciwpadaczkowy – mówi doktor nauk medycznych Katarzyna Walczak z Pracowni Immunologii Chorób Skóry. – U nas w ramach badań prowadzonych nad perampanelem, została stworzona kompozycja zawierająca tę substancję aktywną, ale do stosowania zewnętrznego na skórę, w postaci np. żelu czy kremu. W badaniach wykazaliśmy, że perampanel powoduje śmierć komórek czerniaka. Nasze badania wykazały, że jest to substancja o stosunkowo dużej skuteczności.
– Od kilku lat dostępne są nowoczesne metody leczenia czerniaka. Nadal jednak istnieje konieczność poszukiwania nowych terapii – podkreśla doktor nauk medycznych Monika Turska-Kozłowska. – Część pacjentów może nie odpowiedzieć na to leczenie, które jest dostępne. Część pacjentów nie toleruje tego typu leków, bo one też posiadają swoje działania niepożądane. Czasami okazuje się, że połączenie np. dwóch substancji jest zdecydowanie skuteczniejsze niż zastosowanie danej substancji w tzw. monoterapii, czyli po prostu podajemy jeden lek zamiast podawania kilku jednocześnie. W związku z tym cały czas pracujemy nad tym, żeby znaleźć jak najwięcej cząsteczek, czy substancji, które będą skuteczne również i w tym wskazaniu.
Substancja znana i bez wielu efektów ubocznych
Zaletą substancji jest m.in. możliwość długotrwałego stosowania. – Tak jak przy padaczce, przez co ta substancja ma stosunkowo niewiele działań niepożądanych – wyjaśnia dr Katarzyna Walczak. – Jest już przebadana klinicznie. Nasze badania wykazały, że promieniowanie UVB, które jest jednym z czynników inicjujących powstawanie czerniaka, nie wpływa na aktywność perampanelu stosowanego zewnętrznie. Pacjenci nie muszą unikać nasłonecznienia, stosując już perampanel zewnętrznie, ponieważ to promieniowanie UV nie zmienia jego aktywności.
CZYTAJ: „Popełniamy dużo błędów dietetycznych”. Otyłość coraz większym problemem
Jeśli chodzi o profilaktykę, konieczne są dalsze badania, czy zastosowanie perampanelu dałoby lepsze efekty niż nałożenie na skórę filtra, czy też powinien być stosowany jako dodatek.
Naukowcy nadal prowadzą badania nad substancjami o możliwym podobnym działaniu.
LilKa / opr. LisA
Fot. archiwum