Zmiany Zielonego Ładu w zakresie rolnictwa zaproponowane przez KE i zaakceptowane we wtorek (26.03) przez Radę UE są po myśli rolników – powiedział dziennikarzom w Brukseli Czesław Siekierski, szef resortu rolnictwa RP.
– Zmiany w Zielonym ładzie idą zgodnie z oczekiwaniami rolników. O to zabiegali protestujący rolnicy. (…) Największa zasługa w tym jest pana premiera Tuska, który w jakiś sposób docisnął te wszystkie propozycje, które były zgłoszone przez rolników. Z panią przewodnicząca KE Ursulą von der Leyen ustalił korzystne rozwiązania – ocenił Siekierski.
CZYTAJ: Ministerstwo Rolnictwa pozytywnie o propozycjach zmian w Zielonym Ładzie
Przedstawiciele państw członkowskich UE w Specjalnym Komitecie ds. Rolnictwa zatwierdzili we wtorek zmiany niektórych podstawowych aktów prawnych wspólnej polityki rolnej (WPR) zaproponowane przez Komisję Europejską w odpowiedzi na protesty rolników.
Przegląd ten dotyczy wdrażania planów strategicznych WPR i ma na celu uproszczenie, zmniejszenie obciążeń administracyjnych i zapewnienie większej elastyczności w zakresie przestrzegania niektórych warunków środowiskowych.
Specjalny Komitet ds. Rolnictwa zatwierdził m.in. zmiany w tzw. praktykach dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska (GAEC) zaproponowane przez KE. Spełnianie tych norm jest brane pod uwagę przy wypłacaniu dopłat dla rolników.
CZYTAJ: „Każde poluzowanie Zielonego Ładu trzeba przyjąć z zadowoleniem”. Ardanowski w Lublinie [ZDJĘCIA]
Jedną z głównych zmian jest wprowadzenie ogólnego przepisu umożliwiającego państwom członkowskim przyznawanie tymczasowych i ukierunkowanych odstępstw od niektórych wymogów warunkowości w przypadku nieprzewidzianych warunków klimatycznych, które uniemożliwiają rolnikom ich spełnienie. Raz w roku państwa członkowskie będą musiały informować KE o takich odstępstwach.
PAP / RL / opr. LisA
Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET