82 lata temu Niemcy rozpoczęli akcję eksterminacji ludności żydowskiej pod kryptonimem Reinhardt. W czasie tej operacji naziści wymordowali około 2 mln osób. Wśród ofiar były dzieci i kobiety. W taki sposób rozpoczął się plan „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”.
– Lublin odegrał kluczową rolę w operacji pod kryptonimem „Einsatz Reinhardt” – mówi Krzysztof Stanek z Państwowego Muzeum na Majdanku. – W Lublinie były zarówno ośrodki decyzyjne, jak i magazyny oraz punkty tranzytowe. W Lublinie było również getto, od którego likwidacji akcja się rozpoczęła. Polska była krajem, w którym Niemcy ulokowali obozy koncentracyjnej i tutaj zarówno społeczność polska, czyli polscy Żydzi, jak i Żydzi przywożeni z Europy, byli mordowani. Pod tym względem jesteśmy krajem historycznie mocno dotkniętym akcją Reinhardt.
CZYTAJ: Słono zapłacą za brawurę. Piraci drogowi w powiecie krasnostawskim [ZDJĘCIA]
Dziś w ramach obchodów upamiętniających wydarzenia sprzed 82 lat w Państwowym Muzeum na Majdanku odbył się pokaz filmu „Lubelskie ślady akcji Reinhardt”.
– Film pokazuje miejsca związane z tymi wydarzeniami – mówi Krzysztof Stanek z Państwowego Muzeum na Majdanku w Lublinie. – Swoją narrację poprowadzili w taki sposób, żeby widz czuł, że idzie z nami po tych punktach często dobrze znanych, bo one w dużej mierze znajdują się w centrum, w Śródmieściu. Pełnią obecnie inną funkcję niż w przeszłości. Przeznaczenie tych miejsc często nie jest znane – jest to zarówno sztab akcji Reinhardt przy ul. Spokojnej, zarówno obecna biblioteka KUL na Chopina, ale pokazujemy też Majdanek, Las Krępiecki. Staramy się pokazać najważniejsze punkty wmieście, które są związane z tą operacją.
CZYTAJ: Pijany zatankował auto i uciekł. Na jaw wyszedł jeszcze jeden fakt
Dokument można obejrzeć dziś i jutro (17.03) w Centrum Obsługi Zwiedzających o 10.00, 12.00 i 14.00. Natomiast na jutro zaplanowano zwiedzanie Lublina z przewodnikiem, który przybliży historię zagłady lubelskich Żydów.
Ofiary akcji Reinhardt upamiętnioną też uczestnicy Misterium Światła i Ciemności, które organizuje Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” przy Bramie Grodzkiej dziś o godzinie 17.15.
InYa/ opr. DySzcz
Fot. archiwum