21 marca rozpoczyna się kalendarzowa wiosna. Zgodnie z ludowym zwyczajem, topi się wtedy marzannę. To długa tradycja, pisał już o niej w XV wieku Jan Długosz w „Kronikach”. Topienie słomianej kukły wyobrażało symboliczne zniszczenie zimy, śmierci oraz wszelkiego zła.
Tego dnia uczniowie w Polsce obchodzą nieformalne święto – Dzień Wagarowicza. Władze szkolne próbują ograniczyć lub na swój sposób zalegalizować brak lekcji. W tym celu organizują imprezy, okolicznościowe wyjścia, na przykład do parku, aby tradycyjnie topić marzannę.
CZYTAJ: Pięć rodzajów wiosny. Kilka z nich już mamy [ZDJĘCIA, WIDEO]
Dziś (21.03) dzieci powitają wiosnę przed lubelskim ratuszem. Będą zabawy, pokazy i barwne animacje, a także wiosenny quiz.
Schody prowadzące do ratusza otrzymają specjalną dekoracje, a w południe po hejnale Lublina miejski trębacz zagra utwór związany z wiosną. Dodatkowo dzieci zaśpiewają piosenkę „Zdrowo i kolorowo”.
Powitanie wiosny ubarwi także działająca przy Centrum Kultury w Lublinie grupa „Otulanie włóczką”, która wykona wiele szydełkowych instalacji. W nowy strój w wiosennych barwach zostanie również ubrany koziołek Onufry.
Początek powitania wiosny przed lubelskim ratuszem o godzinie 11.30.
MaK/ opr. DySzcz
Fot. archiwum