Lubelskich pasażerów, a także kierowców czekają spore zmiany – zgodnie z zapowiedziami dziś (18.03) prawie 50 przewoźników przeniosło się ze starego dworca autobusowego przy alei Tysiąclecia na nowy Dworzec Lublin, tuż przy dworcu PKP. Od rana w rejonie starego dworca służby Zarządu Transportu Miejskiego informowali pasażerów o zmianach.
Czy są zmiany w natężeniu ruchu?
Jeszcze rano lubelscy taksówkarze nie zauważyli wzmożonego ruchu przy placu Dworcowym, choć jak twierdzą, kluczowe będzie popołudnie. – Proszę przyjechać wieczorem, to pani zobaczy, co tu się dzieje. Około godziny 17-18, przyjeżdżają pociągi, bardzo dużo ludzi wysiada i wtedy następuje tutaj paraliż. Cała Pocztowa stoi, cała Dworcowa stoi i korek zaczyna się na Młyńskiej. Jest dramat. Tu nie zauważyłem, żeby coś się działo, chyba się nie przenieśli moim zdaniem, bo pusty dworzec stoi, tylko parę autobusów. Jest normalnie, spokojnie, poza tym, że się na okrągło blokuje – tutaj był źle zaplanowany ten dworzec. Ale jak przyjdą wszyscy przewoźnicy, może to wszystko stanąć, faktycznie będzie trudno wyjechać. Już w sobotę, niedzielę jest tragicznie oraz wieczorem.
– Przyjrzymy się oczywiście natężeniu ruchu w tej części miasta w rejonie Dworca Lublin – zapewnia Justyna Góźdź z Biura Prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin. – Szczególnie w weekendy w godzinach wieczornych. Taki monitoring pozwoli nam ocenić sytuację, a także podjąć analizę, jakie ewentualne rozwiązania można wdrożyć w celu upłynnienia ruchu.
CZYTAJ: 50 nowych przewoźników na Dworcu Lublin. Dużo zmian [INFORMATOR, ZDJĘCIA]
Pasażerowie mogą liczyć na pomoc
– Przeniesienie na nowy dworzec zadeklarowało prawie 50 przewoźników, którzy od 18 marca rozpoczną odjazdy z Dworca Lublin – mówi Monika Fisz z Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie. – Przez cały tydzień nasze służby w rejonie starego dworca PKS, będą udzielać ogólnej informacji pasażerom, m.in. w temacie nowych miejsc odjazdów w poszczególnych kierunkach.
Nie wszyscy mieszkańcy są zadowoleni
Jesteśmy na dworcu przy al. Tysiąclecia. Zapytaliśmy pasażerów, co sądzą o zmianach.
– Dla mnie tutaj było wygodniej, bliżej wszędzie, a tak muszę przechodzić na drugą stronę ulicy – komentują mieszkańcy. – Mieszkam niedaleko stąd, więc tu mi było wygodnie wsiadać do busa i stąd jechać. Poza tym prosto z treningu jechałem do pracy, teraz będzie to pewnie trochę utrudnione, będzie trzeba się przyzwyczaić. Mam wszystkich lekarzy tutaj, niestety będę musiała teraz dojeżdżać z drugiego końca do Lublina, nie jestem zadowolona. Dla chorych ludzi to nie jest dobra zmiana. Ja jestem taksówkarzem i dopiero dziś się dowiaduję, że to koniec. Dobrze, że będzie w jednym miejscu i jedno i drugie, PKP i PKS, tak powinno być, na całym świecie tak jest.
CZYTAJ: 5 nowych kierunków. Ruszają kolejne połączenia z Dworca Lublin
Od dziś pasażerowie z nowego Dworca Lublin odjadą w takich kierunkach jak m.in. Opole Lubelskie, Poniatowa, Puławy, Nałęczów, Janów Lubelski, Kraśnik, Zamość, Krasnystaw, Tomaszów Lubelski czy Chełm.
Stary dworzec PKS przy al. Tysiąclecia w Lublinie ma zostać ostatecznie wygaszony do końca tego roku. Do tego czasu mogą także zostać kupcy z targowiska przy ul. Ruskiej w Lublinie. Warunkiem jest ustalenie nowych stawek za wynajem powierzchni handlowej.
Poniżej przystanki z podziałem na kierunek jazdy oraz schemat:
Dworzec Główny PKS 04: Puławy, Nałęczów, Opole Lubelskie, Poniatowa, Kraśnik, Janów Lubelski, Bełżyce, Kurów, Kazimierz dolny, Chodel, Czesławice, Józefów, Łubki, Miłocin, Niedrzwica, Sobieszczany, Wąwolnica, Wojciechów, Wola Przybysławska, Warszawa, Modlin Lotnisko;
Tarasy Zamkowe 03: Chełm, Zamość, Krasnystaw, Tomaszów Lubelski, Dołhobyczów, Krasnobród, Józefów, Oleśniki, Milejów, Mełgiew, Świdnik, Trawniki;
Plac Singera 03: Łuków
Tarasy Zamkowe 01 – przystanek przy tzw. „kosiarkach” do wysiadania
W pełnej gotowości są służby miejskie, które od rana będą analizować natężenie ruchu w rejonie Ronda Dmowskiego i dostosowywać system sygnalizacji świetlnej. W rejonie starego dworca PKS pasażerowie mają być informowani o wprowadzonych zmianach.
Bezpłatna linia DL
Do odwołania również kursuje linia „DL”, która ułatwia dojazd pasażerów z dotychczasowego dworca przy al. Tysiąclecia na nowy Dworzec Lublin przy ul. Dworcowej 2. Pasażerowie mogą z niej korzystać do odwołania. Pojazdy tej linii zatrzymują się wyłącznie na dwóch przystankach – Dworzec Gł. PKS 02 (al. Tysiąclecia) i Dworzec Lublin 53 (ul. Dworcowa).
LilKa / opr. LisA
Fot. Krzysztof Radzki