Obchody 82. rocznicy zagłady społeczności żydowskiej rozpoczynają w Kazimierzu Dolnym. Chodzi o wydarzenia z końca marca 1942 roku gdy Niemcy wyprowadzili z miasteczka prawie wszystkich żydowskich mieszkańców.
– Było to prawie 3 tysiące osób, które trafiły do obozów w Bełżcu i Sobiborze, gdzie w większości stracili życie – przypomina historyk, Marcin Pisula. – Jest to dowód pamięci, że my, współcześni mieszkańcy Kazimierza pamiętamy o swoich sąsiadach, którzy przez setki lat tworzyli społeczność tego miasta, tworzyli kulturę tego miasta, szczególnie właśnie przed okresem II wojny światowej, kiedy stanowili ponad 50 procent społeczności tego miasta. Zajmowali się gospodarką, prowadzili sklepy, drobne zakłady rzemieślnicze. Ale także mieliśmy malarzy kazimierskich, którzy należeli do Bractwa św. Łukasza.
CZYTAJ: Puławy będą miały kolejnego Honorowego Obywatela
Kazimierskim malarzom żydowskiego pochodzenia w szczególności poświęcone były dzisiejsze uroczystości – rozpoczęły się na Nowym Cmentarzu Żydowskim przy ulicy Czerniawy. Następnie uczestnicy przeszli pod synagogę, gdzie przed tablicą pamiątkową złożyli kwiaty.
ŁuG / opr. LisA
Fot. www.kazimierz-dolny.pl