Dziś (25.03) mija termin zgłoszenia chęci głosowania korespondencyjnego w nadchodzących wyborach samorządowych. Taka możliwość przysługuje osobom z niepełnosprawnościami i seniorom. W głosowaniu korespondencyjnym mogą wziąć udział osoby z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, lub które najpóźniej w dniu wyborów ukończą 60 lat.
Rzecznik Krajowego Biura Wyborczego Marcin Chmielnicki tłumaczy, że aby skorzystać z takiej możliwości, należy zgłosić się do komisarza wyborczego. – Możemy to zrobić ustnie, pisemnie lub elektronicznie za pomocą usługi gov.pl. Jeśli prawidłowo zgłosimy chęć głosowania korespondencyjnego, najpóźniej sześć dni przed wyborami otrzymamy pakiet wyborczy – zaznacza rzecznik.
Aby wybór został uwzględniony, należy również podpisać oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu. Wszystko należy umieścić w kopercie zwrotnej i oddać listonoszowi, o ile taki zamiar zgłosiliśmy odbierając pakiet wyborczy.
– Możemy ją też osobiście zanieść na pocztę lub do lokalu wyborczego w dniu głosowania. Wówczas należy oddać kopertę członkowi komisji – dodaje Marcin Chmielnicki.
CZYTAJ: Wybory samorządowe 2024: kandydaci do Rady Miasta Lublin [LISTA]
Osoby z niepełnosprawnościami i seniorzy mają też prawo do bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego i z powrotem do miejsca zamieszkania. Taki przewóz trzeba też zapewnić wyborcom, jeżeli w gminie nie ma komunikacji publicznej lub przystanek jest daleko od lokalu wyborczego.
IAR / RL / opr. AKos
Fot. archiwum RL