Dziś (22.03) obchodzony jest Światowy Dzień Wody. W tym roku hasłem wydarzenia jest „Water for peace” czyli „Woda dla pokoju”.
Polska ma ograniczone zasoby wodne. Według specjalistów najbardziej zagrożonymi obszarami deficytem wody w przypadku rolnictwa są Lubelszczyzna i Nizina Wielkopolska.
– Szacuje się, że do 2050 roku zapotrzebowanie na wodę, zwłaszcza sektora rolniczego i przemysłowego, może wzrosnąć dwukrotnie – mówi prof. Jacek Czerwiński z Politechniki Lubelskiej. – W związku z tym istnieje zagrożenie, że znaczne ilości populacji zostaną narażone na brak wody pitnej.
– Jest wiele sposobów oszczędzania wody – mówi prezes Bialskich Wodociągów Beata Jasińska. – Ważne jest również dbanie o nasze wewnętrzne instalacje wodociągowe. Często przecieka gdzieś spłuczka, kran. Bardzo ważne jest łapanie deszczówki.
CZYTAJ: „Płaskoziemcy są wśród nas”. Eksperci z dowodami na kulistość Ziemi
Teraz jest ogromna moda na zakładanie filtrów w przydomowych stacjach uzdatniania wody – tłumaczy kierownik laboratorium wody Bialskich Wodociągów Wioleta Mateusiak. – Ludzie w kranach maja wodę demineralizowaną, niezdrową. Jest pozbawiona wszystkich minerałów, których człowiek potrzebuje na co dzień.
W Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie odbędzie się debata poświęcona wodzie. Podczas spotkania będzie mowa o procesie produkcji i oczyszczania wody, a także jej właściwości, zasobów i związanych z tym wyzwań. Poruszone zostanie także zagadnienie związane z hasłem tegorocznych obchodów „Woda dla pokoju”.
Spotkanie organizuje młodzież ze szkół podstawowych nr 28 i 51 w Lublinie. Po debacie uczniowie zwiedzą stacje wodociągową „Centralna” i zapoznają się z pracą pogotowia wodociągowo-kanalizacyjnego. Początek o godzinie 9:00.
CZYTAJ: To jedyna taka stacja w Polsce. Pomoże w walce z nielegalnym wywożeniem ścieków [ZDJĘCIA]
W Polsce zasoby wodne kształtują się na poziomie zasobów wód Egiptu. W naszym kraju na jedną osobę przypada 1 600 metrów sześciennych wody na rok. Średnia dla krajów europejskich to 4 600 metrów sześciennych.
Z danych Polskiej Akcji Humanitarnej wynika, że na świecie 785 milionów ludzi nie ma dostępu do bezpiecznej wody pitnej.
Światowy Dzień Wody to święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 22 grudnia 1992.
ZAlew / MaT / opr. AKos / PrzeG
Fot. pexels.com