Koncert Marka Dyjaka
Marek Dyjak wystąpi w Świdniku. Piosenkarz, kompozytor i muzyk wykonujący poezję śpiewaną i jazz, zaprezentuje się w częściowo nowym, innym repertuarze.
Marek Dyjak urodził się w Świdniku. Karierę muzyczną rozpoczynał od występów z akompaniamentem gitary i piosenek Przemysława Gintrowskiego. Dziś jest ikoną polskiej sceny muzycznej, a jego charakterystyczna barwa głosu idealnie nadaje się do śpiewania piosenek dramatycznych. Z takiego repertuaru artysta jest najbardziej znany. Ostatnio Marek Dyjak proponuje piosenki pogodne, przywołujące dobre strony życia człowieczego i o takie właśnie wzbogaci swój występ w Świdniku.
Artysta wystąpi wraz z kwartetem w składzie: Mateusz Kołakowski – pianino, Leszek Szczerba – saksofony, Alan Wykpisz – kontrabas i Grzegorz Masłowski – perkusja. Koncert rozpocznie się o 19.00 w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku.
Wystawa prac czeskich artystów w CSK
Centrum Spotkania Kultur zaprasza na projekt wystawienniczy Neomaster. To prezentacja artystów ostrawskiej sceny, którzy na początku lat 90. i w kolejnych dekadach przyczynili się do ukształtowania nowej tożsamości kulturowej miasta. Kariery zawodowe wielu z tych artystów wiążą się także z udziałem w tworzeniu i późniejszym kształtowaniu Wydziału Sztuki w Ostrawie, który zyskał istotne miejsce w czeskim świecie artystycznym.
Na ekspozycji zobaczymy prace uznanych czeskich artystów, ale także tych, którzy są na początku swojej kariery. W pracach widoczny jest specyficzny rodzaj ostrawskiego czarnego humoru. Odnajdziemy tu m.in. sztukę polityczną i ekologiczną czy metadokument.
Wernisaż wystawy Neomaster zaplanowano o 18.00 w Galerii Wystaw Czasowych w CSK.
Wernisaż w Domu Kultury LSM
W Domu Kultury LSM odbędzie się wernisaż ekspozycji Marii Urban-Mieszkowskiej. Artystka malarka urodzona w Siemierzu koło Tomaszowa Lubelskiego ukończyła Wolną Szkołę Malarstwa i Rysunku w Lublinie. Oprócz malarstwa sztalugowego uprawiała malarstwo ścienne (polichromie kościelne). Ilustratorka książek Wydawnictwa Lubelskiego, m. in. wierszy Józefa Czechowicza. Jej twórczość jest najbardziej znana z wydawanych w latach 80. XX wieku kalendarzy i pocztówek z reprodukcjami portretów dzieci o dużych, czarnych oczach oraz okrągłych buziach.
Maria Urban-Mieszkowska prezentowała swoje prace na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Jej obrazy znajdują się w muzeach, galeriach i kolekcjach prywatnych m.in. w USA, Japonii i Francji. Malarka była wolontariuszką Domu Pracy Twórczej „Kuncewiczówka” w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą.
Wernisaż wystawy pt. „Malarstwo radosne” zaplanowano o 17.00 w Domu Kultury LSM.
„Wściekły Byk” w Klubie Benshi
Klub Benshi proponuje dziś klasykę. „Wściekły Byk” to jeden z owoców współpracy Martina Scorsese i Roberta De Niro.
Film jest oparty na historii życia słynnego boksera Jake’a LaMotty, ukazuje czasy jego triumfów i porażek. Na ringu pięściarz był niepokonany, zupełnie inaczej było w jego życiu prywatnym.
Niezapomnianą, nagrodzoną Oscarem kreację w filmie tworzy Robert De Niro. Przygotowując się do tej roli aktor przez rok trenował z LaMottą, w wyniku czego sceny walk przeszły do historii kina ze względu na swój niezwykły realizm. Film „Wściekły byk” zobaczymy o 18.00 w kinie w Centrum Kultury. Wstęp wolny.
Dodajmy, że w ramach Klubu Benshi w marcowym cyklu pod tytułem „Na ringu” zobaczymy jeszcze „Braci ze stali”, film z 2023 roku w reżyserii Seana Durkina oraz fiński melodramat biograficzny „Olli Mäki. Najszczęśliwszy dzień jego życia”.
Fot. MOK w Świdniku FB