Sąd Rejonowy z siedzibą w Świdniku postanowił o wpisaniu do Krajowego Rejestru Sądowego zapisu o stanie likwidacji Polskiego Radia Lublin.
O postawieniu w stan likwidacji 17 spółek regionalnych rozgłośni Polskiego Radia zdecydował 29 grudnia ub.r. minister kultury i dziedzictwa narodowego. W wydanym oświadczeniu minister tłumaczył, że takie działanie pozwoli na zabezpieczenie dalszego funkcjonowania tych spółek, przeprowadzenie w nich koniecznej restrukturyzacji oraz niedopuszczenie do zwolnień zatrudnionych pracowników z powodu braku finansowania. Stan likwidacji może być cofnięty w dowolnym momencie przez właściciela.
CZYTAJ: Mirosław Kasprzak likwidatorem Radia Lublin
Krajowy Rejestr Sądowy z siedzibą w Świdniku w styczniu oddalił wniosek ministra kultury i dziedzictwa narodowego dotyczący likwidacji Radia Lublin. Na to orzeczenie została złożona skarga, która została dziś uwzględniona.
CZYTAJ: Krajowy Rejestr Sądowy odmówił postawienia Radia Lublin w stan likwidacji
W uzasadnieniu czytamy, że „Sąd w niniejszym postępowaniu nie jest władny badać rzeczywistych motywów podjęcia uchwały przez walne zgromadzenie o likwidacji regionalnej spółki akcyjnej POLSKIE RADIO – REGIONALNA ROZGŁOŚNIA W LUBLINIE ,,RADIO LUBLIN’’ SPÓŁKA AKCYJNA, ani zaistnienia okoliczności uzasadniających taką decyzję. Odpowiedzialność za taka decyzję ponosi w pełni walne zgromadzenie, a zasadność podjęcia takiej decyzji może być przedmiotem innych postępowań sądowych.”
Otwarcie likwidacji następuje na mocy podjęcia uchwały przez walne zgromadzenie, a nie na podstawie wpisu do rejestru dokonanego przez sąd. Sąd w niniejszej sprawie uprawniony był jedynie do zbadania, czy została podjęta uchwała o likwidacji przez uprawniony organ i czy odbyło się to w formie przewidzianej prawem.
„Z uwagi na ustalenie przez Sąd, że likwidacja i rozwiązanie regionalnej spółki akcyjnej stanowiącej publiczną jednostkę radiofonii jest możliwe, a także przedłożenie przez wnioskodawcę wymaganych dokumentów (uchwały o likwidacji podjętej w sposób przewidziany prawem) należało dokonać wpisu o otwarciu likwidacji zgodnie z wnioskiem.” – napisano w uzasadnieniu.
PaSe/ opr. DySzcz
Fot. archiwum
Uzasadnienie załączone poniżej.
Pliki:Uzasadnienie