O wyzwaniach dla lubelskiego rolnictwa, ochronie gleby, bioróżnorodności oraz Wspólnej Polityce Rolnej rozmawiali w Lublinie specjaliści i naukowcy.
Wiceprezes Lubelskiej Izby Rolniczej Antoni Skura uważa, że wprowadzenie ograniczeń w stosowaniu oprysków nie jest dobrym rozwiązaniem. – Na chwilę obecną jest tak wąska gama tych oprysków, że nie wiem, czy jesteśmy w stanie temu środowisku zaszkodzić tym, co już pozostało. Nie widzę tutaj potrzeby ograniczenia. Druga sprawa – z czego mamy ograniczać do tych 50%? Jeżeli mamy 2,5 kg na hektar, a kraje wyżej rozwinięte mają 7. Jak to zrobić? Mamy zejść do 0? W tym momencie jest to niemożliwe. Jeżeli mamy produkować tanio i dużo, bez wsparcia jest to niemożliwe.
CZYTAJ: Rolnicy blokują drogę w Piaskach
Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 skupia się na ekologii i przedsiębiorczości na wsiach.
Konferencja „Wyzwania dla lubelskiego rolnictwa i możliwości, jakie oferuje Wspólna Polityka Rolna” odbyła się w Lubelskim Centrum Konferencyjnym we współpracy z Lubelską Izbą Rolniczą oraz Centralnym Ośrodkiem Badania Odmian Roślin Uprawnych Stacja Doświadczalna Oceny Odmian w Ciciborze Dużym.
LilKa / opr. WM
Fot. Piotr Michalski