Na zakończenie wizyty w Rwandzie prezydent Andrzej Duda odwiedził w czwartek Ośrodek dla niewidomych dzieci w Kibeho. – Prowadzenie ośrodka dla osób niewidomych i niedowidzących wymaga wyjątkowych umiejętności i wizjonerskiego spojrzenia – podkreślił.
Ośrodek prowadzony jest przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża z Lasek koło Warszawy. Oficjalne otwarcie ośrodka w Kibeho nastąpiło w 2009 r. z inicjatywy s. Rafaeli Nałęcz. Szkoła realizuje normalny program nauczania, jednak dostosowany do potrzeb osób słabo widzących lub niewidomych.
CZYTAJ: Prezydent: kontynuujemy misję budowania relacji z krajami Afryki
Obecnie szkoła ma 195 niewidomych uczniów z Rwandy i Tanzanii w szkole podstawowej i średniej. Ośrodek jest pierwszą placówką dla osób niewidomych w Rwandzie. Przed jej powstaniem były one pozbawione możliwości edukacji w tym kraju.
– Kiedyś jeden z wielkich liderów Afryki Nelson Mandela powiedział, że przeciwko niesprawiedliwości i nierównościom tego świata najsilniejszą bronią jest edukacja – przypomniał prezydent, dziękując za to, że szkoła w Kibeho niesie tę szczególną edukację.
Duda zwrócił uwagę, że prowadzenie ośrodka dla osób niewidomych i niedowidzących wymaga wyjątkowych umiejętności ze strony kadry pedagogicznej, ale też zrozumienia problemu i wizjonerskiego spojrzenia ze strony władz lokalnych i centralnych. Prezydent zaznaczył, że szkoła w Rwandzie to swoista córka polskiego ośrodka dla dzieci niewidomych w Laskach.
Dyrektorka szkoły, siostra Pia Gumińska powiedziała, że ośrodek stara się przygotować absolwentów do samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie. – Staramy się przygotować do tego, by byli świadomi, że niepełnosprawność nie jest powodem do wykluczenia, a ograniczenia fizyczne nie są przeszkodą do bycia pełnowartościowym człowiekiem – podkreśliła.
CZYTAJ: Prezydent z wizytą w Rwandzie. Podpisano dwie umowy dotyczące współpracy
Kibeho należy do najbiedniejszego regionu Rwandy. Jest także znane jako miejsce objawień Maryi Matki Słowa. Jest to jedyne miejsce objawień Maryi w Afryce oficjalnie uznane przez Kościół katolicki.
PAP / RL / opr. LisA
Fot. PAP/Radek Pietruszka