– Rada Nadzorcza PGE odwołała w środę (07.02) prezesa spółki Wojciecha Dąbrowskiego i wiceprezesów Wandę Buk oraz Rafała Włodarskiego. Obowiązki prezesa zarządu spółki powierzono Erykowi Kosińskiemu – wynika a komunikatu PGE.
Spółka poinformowała w środę wieczorem w komunikacie, że Rada Nadzorcza PGE podjęła uchwały o odwołaniu ze składu zarządu spółki: Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa zarządu; Wandę Buk, wiceprezes zarządu ds. regulacji; Rafała Włodarskiego, wiceprezesa zarządu ds. wsparcia i rozwoju.
CZYTAJ: Nowi członkowie w radzie nadzorczej PGE. Wśród nich Sławomir Patyra i Michał Domagała
– Ponadto Rada Nadzorcza spółki w dniu 7 lutego 2024 r. podjęła uchwały o delegowaniu członków Rady Nadzorczej: p. Eryka Kosińskiego do czasowego wykonywania czynności członka zarządu spółki na okres 3 miesięcy oraz o powierzeniu mu obowiązków prezesa zarządu spółki, p. Małgorzaty Banasik do czasowego wykonywania czynności członka zarządu spółki na okres 3 miesięcy – dodano.
CZYTAJ: Elektrociepłownia bez węgla. Inwestycja na Wrotkowie na ostatniej prostej
Jak wskazano w nocie biograficznej opublikowanej na stronie PGE, prof. dr hab. Eryk Kosiński jest m.in. kierownikiem Zakładu Publicznego Prawa Gospodarczego, Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu; Fulbright Fellow, James Baker Institute for Public Policy, Center for Energy Studies, Rice University, Houston USA (2023/2024); visiting professor na Charkowskim Narodowym Uniwersytecie Sił Powietrznych im. Iwana Kożeduba w Charkowie, członkiem zarządu Oddziału Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego w Poznaniu. W latach 2008-2009 był prezesem Agencji Mienia Wojskowego w Warszawie, w latach 2010-2011 zastępcą prezydenta Bydgoszczy; 2001-2014 wykładał na uczelniach zagranicznych (Rosja, Islandia). Jest autorem licznych publikacji z między innymi zakresu prawa energetycznego, publicznego prawa gospodarczego, finansów publicznych.
Małgorzata Banasik to partner zarządzający Kancelarii BWW, radca prawny z 20-letnim doświadczeniem w obsłudze prawnej przedsiębiorstw działających w branży elektroenergetycznej, gazowej, ciepłowniczej, OZE, wykorzystania odpadów w procesie odzysku energetycznego (WtE) oraz użyteczności publicznej. Wspierała również firmy z branży chemicznej i nowych technologii. Jak podała spółka, posiada wszechstronną wiedzę o europejskim i międzynarodowym rynku energetycznym, w tym WtE, wodoru i gazu. W latach 2007–2015 aktywnie uczestniczyła w procesach liberalizacji polskiego rynku gazu: tworząc niezależnego OSP, krajowy punkt obrotu gazem (VTP) oraz wprowadzając gaz na Towarową Giełdę Energii. Doradzała w projektach zapewniających dywersyfikację dostaw gazu do Polski i regionu CEE, w tym w budowie terminalu LNG w Świnoujściu, stworzeniu wirtualnego oraz fizycznego rewersu w Mallnow czy połączeń międzyoperatorskich z Danią (Baltic Pipe) Litwą i Słowacją.
PGE Polska Grupa Energetyczna jest największym przedsiębiorstwem elektroenergetycznym i dostawcą energii elektrycznej oraz ciepła w Polsce; dostarcza energię i ciepło ponad 5,6 mln klientom. Jednostki wytwórcze Grupy PGE wytwarzają ponad 40 proc. energii elektrycznej w Polsce. PGE jest spółką akcyjną, w której Skarb Państwa ma prawie 61 proc., akcji.
RL / PAP / opr. ToMa
Fot. archiwum