Seniorzy w Polsce są coraz bardziej zadłużeni. Według niektórych danych zadłużenie osób powyżej 60. roku życia wynosi w sumie ponad 6 miliardów złotych. Jak podaje Krajowy Rejestr Długów, w ciągu ostatniego dziesięciolecia zadłużenie seniorów wzrosło o niemal 450 procent.
CZYTAJ: Zadłużenie emerytów w Lubelskiem. 67-latek rekordzistą
– Seniorzy sięgają po kredyty czy też inne pożyczki z kilku powodów. To nie tylko potrzeba pomocy dzieciom czy wnukom – mówił w Polskim Radiu Lublin profesor Włodzimierz Piątkowski, socjolog z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, kierownik Katedry Społecznych Problemów Zdrowotności. – Zmiany demograficzne na to wpływają. Ta grupa seniorów się rozrasta. Po drugie, jak wynika z badań, zmienia się wewnętrzna struktura seniorów polskich,. Na zachodzie Europy obserwujemy analogiczne sytuacje – są to ludzie coraz bardziej wykształceni, coraz bardziej mający rozbudzone potrzeby również materialne. To jest normalne. Trzeba zauważyć, że w ostatnich kilkunastu latach są coraz większe transfery finansowe.
Cała rozmowa w materiale wideo:
Chodzi o trzynastą czy czternastą emeryturę, którą dostają seniorzy. Średnio na jednego zadłużonego seniora przypada 18,5 tys. zł długu. To nie tylko zaciągnięte kredyty, ale także zaległości wynikające z opłaty czynszu czy za media.
RMaj/ opr. DySzcz
Fot. RL