Uczniowie województwa lubelskiego są na półmetku ferii zimowych. Częstym kierunkiem zimowego wypoczynku są góry. Tym bardziej, że jest tam wciąż sporo śniegu, co zachęca do uprawiania zimowych sportów i górskich wycieczek.
CZYTAJ: Bezpieczne wyprawy w góry. O czym pamiętać?
Trenerzy górscy przypominają jednak, że najważniejsze podczas takich wypraw jest bezpieczeństwo, dlatego będąc w górach trzeba często sprawdzać pogodę.
– Zimą w górach szczególnie trzeba patrzeć na pogodę wstecz – mówi Mateusz Palusiński, trener przygotowania na wyprawy górskie. – Obserwować trzeba kilka dni wstecz, mówi się, że 3-4 dni. Najniebezpieczniejsze warunki pogodowe, największe zagrożenie panuje pierwszego dnia ładnej pogody po kilku dniach niepogody. Wynika to z tego, że jak sypie śnieg, jest straszny mróz, wieje wiatr, to przeciętni turyści rzadko wychodzą w góry. Oni wychodzą wtedy, kiedy pojawi się słoneczko, a wtedy jest największe zagrożenie lawinowe, bo te kilka dni opadów spowodowało, że stworzyły się depozyty luźnego śniegu.
Specjaliści przypominają również o ściągnięciu na telefon aplikacji „Ratunek”. Wystarczy trzy razy nacisnąć ikonkę tej aplikacji i ona łączy nas z każdą z grup regionalnych, w tym TOPR, na terenie całej Polski wskazując nasze dokładne położenie.
RyK / opr. AKos
Fot. pexels.com