Premier Donald Tusk na wniosek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk odwołał szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Kasprzyka. Odwołany poinformował o tym w mediach społecznościowych.
– Dziękuję za ponad 8 lat wspólnej służby na rzecz bohaterów naszej wolności. Było dla mnie zaszczytem wspierać tych, którym niepodległość zawdzięczamy – napisał Jan Kasprzyk.
W piśmie podziękował wszystkim współpracownikom, wyraził radość z działań przeprowadzonych na rzecz kombatantów. Przypomniał o zmianach w prawodawstwie na ich rzecz, które poprawiły byt bohaterów, a także o licznych uroczystościach upamiętniających ważne osoby i wydarzenia z naszej historii w kraju i za granicą. Napisał też o dofinansowaniach projektów historycznych, kulturalnych, pamięciowych i popularyzatorskich, w tym konferencji naukowych, konkursów czy publikacji naukowych.
1 lutego 2016 roku premier Beata Szydło powierzyła Janowi Kasprzykowi pełnienie obowiązków Szefa UdSKiOR, zaś 13 września 2017 roku otrzymał z rąk minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej nominację na szefa Urzędu.
Za popularyzowanie historii Polski i krzewienie postaw patriotycznych wśród młodego pokolenia uhonorowany przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Zasługi.
Lech Parell nowym szefem UdSKiOR
Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych poinformował we wtorek, że Lech Parell został nowym szefem UdSKiOR.
– Dziś minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk wręczyła Panu Lechowi Parellowi powołanie na stanowisko Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Lech Parell to gdańszczanin, społecznik, dziennikarz, żeglarz i opozycjonista za czasów PRL – napisano we wtorek na platformie X UdSKiOR.
Lech Parell (ur. 1967) jest gdańskim dziennikarzem i redaktorem, a także byłym opozycjonistą. W czasach PRL-u był aktywnym członkiem organizacji „Wolność i Pokój” oraz Ruchu Społeczeństwa Alternatywnego. Brał udział w przygotowywaniu ulotek oraz w kolportażu podziemnych wydawnictw. Uczestniczył także w wielu akcjach protestacyjnych na terenie Trójmiasta i Warszawy. Kilkakrotnie był zatrzymywany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, a za udział w manifestacjach był wielokrotnie karany przez Kolegia ds. Wykroczeń. Zastrzeżono mu wyjazdy zagraniczne w okresie od maja 1987 r. do kwietnia 1990 r. Pod koniec lat 80. uczestniczył w akcjach protestacyjnych przeciwko budowie elektrowni atomowej w Żarnowcu. Od przełomu 1988/1989 r. był w składzie redakcji „Solidarności” – pisma regionu gdańskiego NSZZ „Solidarność”. W latach 1987-1989 był rozpracowywany przez SB.
W latach 2011-2016 Parell był prezesem zarządu Radia Gdańsk. Wcześniej był m.in. zastępca redaktora naczelnego „Dziennika Bałtyckiego”, a także współtwórcą i redaktorem naczelnym miesięcznika „30 Dni”. Ostatnio był prezesem spółki Gdańskie Centrum Multimedialne – wydawcy portalu gdansk.pl. Jest także założycielem stowarzyszenia Społeczny Urząd Miejski, które od 2003 r. organizuje w Gdańsku między innymi Paradę Niepodległości i orszak Trzech Króli.
Za zasługi dla przemian demokratycznych w Polsce oraz wkład w rozwój wolnych mediów i niezależnego dziennikarstwa Lech Parell został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Za działalność w strukturach opozycji demokratycznej w czasach PRL został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności.
IAR / PAP / opr. WM
Fot. kombatanci.gov.pl