Uchwała Sejmu w powiązaniu z przepisami Kodeksu Spółek Handlowych daje podstawy do takiego działania, które podjął minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz w kontekście funkcjonowania mediów publicznych – powiedział w piątek (09.02) minister sprawiedliwości Adam Bodnar.
CZYTAJ: KRRiT zdecydowała o przesunięciu wypłat z wpływów abonamentowych dla mediów publicznych
W piątek odbywa się zwołane na wniosek grupy posłów posiedzenie sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, podczas którego minister sprawiedliwości przedstawił informację w sprawie odwołania organów władz spółek Telewizja Polska S.A., Polska Agencja Prasowa S.A., Polskie Radio S.A. oraz postawienia ich w stan likwidacji.
Jak ocenił reprezentujący wnioskodawców Zbigniew Bogucki (PiS), podobna sytuacja w polskich mediach „nie miała miejsca od momentu, kiedy komuniści wyłączali sygnały telewizyjne”. – Państwo to powtórzyliście, niestety. Wpisujecie się w najgorszą historię z możliwych. Chcielibyśmy usłyszeć od pana ministra, jaka jest reakcja na bezprawne działania pana Sienkiewicza, jeżeli chodzi o media publiczne, zmiany w zarządach, w radach nadzorczych mediów publicznych. Czy pan jako minister sprawiedliwości, ale także jako prokurator generalny podjął jakiekolwiek działania w tym zakresie? – zapytał.
CZYTAJ: Krajowy Rejestr Sądowy odmówił postawienia Radia Lublin w stan likwidacji
Odpowiadając na wątpliwości parlamentarzystów, Bodnar zwrócił uwagę, że „w 2023 r., po wyborach zetknęliśmy się z sytuacją, w której media publiczne zostały dotknięte skrajnym upolitycznieniem”.
Minister sprawiedliwości podkreślił, że uchwała Sejmu „w powiązaniu z przepisami Kodeksu Spółek Handlowych daje podstawy do takiego działania, które podjął minister Sienkiewicz”. – Zdaję sobie sprawę, że uchwała sejmowa nie ma charakteru normatywnego, ma charakter deklaratoryjny. Natomiast uważam, że uchwała Sejmu w powiązaniu z uprawnieniami właścicielskimi ministra ds. kultury i dziedzictwa narodowego daje uprawnienia do tego, aby podejmować określone działania w kontekście funkcjonowania mediów publicznych – powiedział.
CZYTAJ: TVP S.A., Polskie Radio S.A. oraz PAP S.A. postawione w stan likwidacji
Bodnar poinformował, że Prokuratura Okręgowa w Warszawie prowadzi postępowanie dotyczące wydarzeń w TVP i TVP Info przy Pl. Powstańców Warszawy. – Także w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie toczy się postępowanie dotyczące przekroczenia uprawnień przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego (…) i też pojawiła się informacja o przedstawieniu zarzutów pani notariusz. Staram się wykonywać moje zadania jako prokuratora generalnego w taki sposób, aby nie ingerować w to, co się dzieje w sprawach karnych, ponieważ uważam, że prokurator generalny powinien być jak najdalej od spraw karnych. Na tym powinna polegać niezależność prokuratury, żeby w tych sprawach prokuratorzy mogli samodzielnie podejmować decyzje – podsumował.
PAP/ RL/ opr. DySzcz
Fot. PAP/Piotr Nowak