Do kwietnia są zapewnione pieniądze na wypłatę dotacji z programu Czyste Powietrze. Taką informację przekazała w rozmowie z Polskim Radiem minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
Szefowa resortu przypomniała, w budżecie programu brakowało pieniędzy, bo poprzednia władza nie zagwarantowała finansowania. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska zalegał z wypłatą środków osobom, które miały zatwierdzone dotacje. Chodzi o fundusze przeznaczone na wymianę przestarzałych kotłów węglowych na bardziej ekologiczne i kompleksową termomodernizację domu.
CZYTAJ: „Czyste powietrze”: Wojewódzki Fundusz nie ma już zaległości w wypłatach dotacji
Pod koniec ubiegłego miesiąca wznowiono wypłaty z programu, uregulowano też zaległe dofinansowania. Minister Paulina Hennig-Kloska zapewniła, że nie zabraknie środków na Czyste Powietrze. „Dzisiaj rano dostałam informację od zarządu NFOŚiGW, że do kwietnia są zabezpieczone pieniądze na program Czyste Powietrze, przy czym, przypomnę, na przełomie roku nie były zrealizowane wypłaty dotacji zatwierdzonych na prawie 500 milionów złotych. Ludzie zainwestowali swoje pieniądze, a nie dostawali dotacji – to jest stan rzeczy, który zastaliśmy” – podkreśliła. Dodała, że będą wdrażane kolejne rozwiązania, które „upłynnią nam ten program na dwanaście miesięcy”.
CZYTAJ: Minister klimatu: wznowiliśmy wypłaty z programu „Czyste Powietrze”
W najbliższym czasie Czyste Powietrze będzie finansowane ze środków Krajowego Planu Odbudowy, a także pieniędzy z Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko.
Szefowa resortu klimatu dodała, że również po kwietniu będą środki na wypłatę dotacji z programu. – Sięgniemy po prostu po środki z kolejnych funduszy unijnych, które są na ten cel dostępne i to tylko potrzebujemy miesiąca czy dwóch, żeby te pieniądze udrożnić i trwale zabezpieczyć na kolejne miesiące – oświadczyła minister.
W programie maksymalnie można uzyskać do 135 tysięcy złotych dofinansowania do kompleksowej termomodernizacji oraz montażu pompy ciepła i fotowoltaiki.
W związku z nieuczciwymi praktykami, które pojawiły się na rynku, od 1 kwietnia program czekają zmiany. Chodzi o sytuacje, w których producenci sprzedawali klientom niskiej jakości pompy ciepła podwyższające rachunki za prąd. Od kwietnia będą dodatkowe wymogi dotyczące tych urządzeń. Dotowane będą tylko te pompy ciepła, które zostaną wpisane na listę zielonych urządzeń i materiałów uznawanych za ekologiczne.
RL / PAP / opr. ToMa
Fot. pixabay.com