Obniża się poziom Wisły w Lubelskiem. Na stacji Puławy Azoty lustro wody opadło o 34 centymetry, aktualnie stan ostrzegawczy przekroczony jest tylko o centymetr. W Dęblinie Wisła płynie 3 centymetry poniżej stanu ostrzegawczego. W ciągu doby rzeka w tym miejscu opadła o 10 centymetrów. Przypomnijmy, od wczoraj na terenach nadwiślańskich obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe ogłoszone przez wojewodę lubelskiego.
– Ciągle monitorujemy sytuację i sprawdzamy stan wałów – mówi Łukasz Kołodziej z Urzędu Miasta w Puławach. – Tutaj uczulamy, żeby nie wybierać się na spacery w tych miejscach, gdzie może być niebezpiecznie, bo woda w niektórych miejscach podsiąka. Takie sytuacje mogą wystąpić przy bulwarze nadwiślański, więc wybierajmy na spacery bezpieczne miejsca. Na razie nie odwołujemy tego stanu pogotowia przeciwpowodziowego, bo mamy informacje, że po weekendzie woda może się podnosić, ale teraz uspokajamy. Jest w miarę bezpiecznie, więc nie ma powodu do zmartwień.
Cały czas stan ostrzegawczy przekracza Bug. Najwyższy poziom Bugu wodowskazy odnotowały w Dorohusku. Lustro wody osiągnęło 401 centymetrów, czyli 111 centymetrów powyżej stanu ostrzegawczego. Brakuje niespełna 30 centymetrów do stanu alarmowego. We Włodawie Bug płynie na poziomie 320 centymetrów. Stan ostrzegawczy jest przekroczony o 20 centymetrów.
Rośnie też poziom Wieprza. W ciągu doby w Krasnymstawie rzeka podniosła się o 3 centymetry, aktualnie lustro wody ma 447 centymetrów, a stan ostrzegawczy przekroczony jest o 27 centymetrów. Wysoki jest również poziom Wieprza w Trawnikach, rzeka ma tam 463 centymetry, czyli 13 centymetrów powyżej stanu ostrzegawczego.
CZYTAJ: Pogotowie nad Wisłą. Lubelskie gotowe na wysoką wodę
25 centymetrów przybyło wody w rzece Tanew w Osuchach. Wodowskaz wskazuje 355 centymetrów, stan ostrzegawczy przekroczony jest o 35 centymetrów, a do alarmowego brakuje 45 centymetrów.
Stan ostrzegawczy – o 30 centymetrów – przekracza też Huczwa w Gozdowie. Poziom alarmowy przekroczyła Krzna w Malowej Górze, rzeka wylewa się tam na nieużytki rolne.
MaK / opr. AKos
Fot. Iwona Burdzanowska