Jest helikopter, skuter śnieżny czy pięciometrowe sanie – kilka tysięcy eksponatów liczy już kolekcja Muzeum Badań Polarnych w Puławach. Choć placówkę można zwiedzać od kilku miesięcy, to dopiero wczoraj została oficjalnie otwarta.
CZYTAJ: Puławy: pierwsze takie muzeum w Polsce otwarte
Muzeum popularyzuje wiedzę dotyczącą polarnictwa, a jak przekonuje dyrektor, Piotr Kondraciuk, Polacy mają się w tym aspekcie czym poszczycić: – Nie zdajemy sobie sprawy, jak wielkie znaczenie mają polskie badania polarne, już od XIX wieku prowadzone, jeszcze w czasie zaborów. Większość uczonych to byli Polacy, którzy badali obszary północne, syberyjskie.
CZYTAJ: Makieta stacji polarnej zawitała do Puław
W różnych częściach ekspozycji stałej można zobaczyć zarówno przyrodę obszarów okołobiegunowych, jak i przyrządy wykorzystywane podczas wypraw polarnych – mówi Andrzej Pawłowski z puławskiego muzeum: – Mamy jeden z pontonów, który służył polarnikom do eksplorowania wybrzeży, ale też do dostania się baz w miejscu, gdzie prowadzono badania terenowe.
CZYTAJ: Sanie z Antarktyki w puławskim muzeum [ZDJĘCIA]
Muzeum Badań Polarnych w Puławach mieści się w budynku przy ul. 4 Pułku Piechoty Wojska Polskiego, gdzie znajduje się także wydział zamiejscowy UMCS.
Muzeum zostało powołane w maju 2020 roku. Od 25 czerwca 2021 roku województwo lubelskie prowadzi tę instytucję wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
ŁuG/ opr. DySzcz
Fot. Muzeum Badań Polarnych w Puławach FB