Z historią polskiej waluty można zapoznać się w Muzeum Narodowym w Lublinie. Na ekspozycję składają się monety oraz pieniądze papierowe, uzupełnione o ryciny z wizerunkiem władców Polski, reprodukcje map z epoki, fotografie, rachunki i opakowania po towarach.
– Złoty polski narodził się w XV wieku jako jednostka obrachunkowa. Złoty polski u progu swojego istnienia pozwalał zapewnić wyżywienie człowieka przez około 130 dni – mówi kurator wystaw Tomasz Markiewcz. – W połowie XVI wieku pozwalał na pokrycie około 50 racji żywnościowych. Na początku wieku XVII już tylko 10, na początku wieku XVIII – 3 domowe racje. I w takiej postaci przetrwał do swego kresu w latach 40. XIX stulecia. Obecnie wiemy, jak mocna jest złotówka, ile racji żywnościowych możemy za złotówkę nabyć. Ale w dwudziestoleciu międzywojennym było znacznie lepiej. Wtedy złoty był bardzo mocny. Był oparty na parytecie złota i jeden złoty stanowił równowartość niemal 0,3 grama czystego złota.
CZYTAJ: Dzieje polskiego złotego. Wystawa w Muzeum Narodowym w Lublinie
Wystawę „Złoty polski. W 100. rocznicę reformy walutowej Władysława Grabskiego” można oglądać w Muzeum Narodowym w Lublinie do 5 maja.
LilKa / opr. LisA
Fot. Iwona Burdzanowska