Odpis podatkowy na finansowanie Kościołów i związków wyznaniowych jest rozwiązaniem najbardziej adekwatnym do sytuacji prawnej i społecznej w Polsce – mówił w Radiu Lublin dr Michał Zawiślak z Katedry Prawa Wyznaniowego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
Obecnie nad zmianami w systemie finansowania Kościołów pracuje powołany przez rząd międzyresortowy zespół.
Ekspert przypomniał zapis w Konstytucji, mówiący, że państwo nie może zmuszać obywateli do ujawniania swego wyznania czy światopoglądu. To – jak tłumaczył – uniemożliwia wprowadzenie w Polsce specjalnego podatku kościelnego.
Natomiast odpis podatkowy – tak jak obecnie odpis 1,5 procent na organizacje pożytku publicznego – byłby dobrowolny.
– W społeczeństwach, gdzie większość wyznawców to wyznawcy konkretnego, jednego Kościoła, tak jak w przypadku Polski, Włoszech, Hiszpanii, ten model się świetnie sprawdza, bo te osoby chcą ten Kościół faktycznie wspierać, ale z drugiej strony pamiętajmy, że model jest bardzo elastyczny. Nie wymusza on przekazywania odpisu podatkowego na konkretny swój Kościół. Społeczeństwo wie, że może w ten sposób realnie popierać działania, które się podobają lub które się nie podobają. To jest też taka forma plebiscytu.
Cała rozmowa w materiale wideo:
Jak dodał dr Zawiślak w krajach, gdzie funkcjonują takie przepisy, na wspólnoty religijne odpisów podatkowych mogą dokonywać także osoby niewierzące, ale wspierające działalność konkretnego Kościoła.
RCh / opr. AKos
Fot. RL