Przy cukrzycy typu 2 uszkodzeniu ulega struktura krążków międzykręgowych, tzw. dysków. Stają się mniej elastyczne i gorzej rozprowadzają energię.
Bóle pleców, szczególnie dolnego odcinka to jedna z głównych przyczyn przynajmniej czasowej niezdolności do pracy. Powód bólu często leży w ulegających degeneracji krążkach międzykręgowych popularnie nazywanych dyskami. Jednocześnie obserwowano już większe ryzyko bólu kręgosłupa u ludzi z cukrzycą typu 2.
Naukowcy z University of California, San Diego (USA) przyjrzeli się biomechanicznym reakcjom krążków na tę chorobę.
Jak się okazało, dochodzi przede wszystkim do zmniejszenia elastyczności kolagenowych nanowłókien, które rozpraszają energię pochodzącą z nacisku na krążek. Badania synchrotronowe pokazały, że w dyskach pochodzących od zdrowych szczurów, włókna się obracały i ściskały, co pozwalało krążkowi na swobodne odbieranie i przekazywanie energii.
– U szczurów z cukrzycą sposób, w jaki krążki rozpraszały energię pod naciskiem, znacząco się różnił. Cukrzyca ograniczyła zarówno rotację, jak i rozciąganie włókien, co wskazuje na zmniejszoną zdolność do reagowania na nacisk – wyjaśniają badacze.
Dalsza analiza pokazała, że pod wpływem hiperglikemii między włóknami dochodzi do nieprawidłowych wiązań, które powodują stwardnienie całego układu.
– Nasze wyniki dostarczają nowego wglądu w potencjalny mechanizm leżący u podstaw związanych z cukrzycą uszkodzeń tkanki i mogą wskazać nowe podejścia zapobiegania i terapii tej silnie pogarszającej jakość życia przypadłości – piszą naukowcy.
RL / PAP / opr. ToMa
Fot. pixabay.com