Zachwycają swoim wyglądem, dla wielu są cennym znaleziskiem – darem natury. Mowa o porożach, które zwierzyna z rodziny jeleniowatych zrzuca co roku. Obecnie te imponujące wyglądem wyrostki kostne zrzucają jelenie i łosie. Jak zbierać je legalnie?
CZYTAJ: W lasach można natknąć się na poroża. Rozpoczyna się sezon na zrzuty jeleni
Zbieranie zrzutów jest legalne
– Chodzę do lasu, chociaż już nie jest czas na zbiór grzybów, ale znajduje się poroże – mówi jeden z grzybiarzy. – Chociaż nie tak często, bo zwierzęta niekoniecznie chodzą tędy co ludzie, ale nieraz znalazłem – koziołka nieraz się zdarza, łosia wielkie łopaty, jelenia. Przy każdym takim znalezisku adrenalina w człowieku rośnie, jakby w Totolotka wygrał. Poroża są cenne, lubię, jak wiszą. Są ludzie, którzy zajmują się zbieractwem poroża i nim handlują, ale ja mam przyjemność mieć dla siebie.
– Jeśli chodzi o zbieranie zrzutów, jest to legalne – mówi Artur Soszyński, starszy specjalista Służby Leśnej w Nadleśnictwie Chotyłów. – Zrzuty, czyli te opadnięte elementy poroża, można sobie po znalezieniu zabrać do domu i nie trzeba nikomu się z tego tłumaczyć. Nie wolno wykorzystywać niedozwolonych technik tego zbioru, bo na przykład niektórzy płoszą zwierzynę, naganiają na siatki ogrodzeniowe. W ubiegłym roku był przypadek, że tacy zbieracze zagonili całe stado na zamarznięty zbiornik wodny i pod taką chmarą załamał się lód. 17 jeleni się utopiło. Takich rzeczy nie wolno robić. Wyjątkiem od tego są znaleziska, które są niejako przyrośnięte do czaszki. Jeżeli zwierzę padło w naturalny sposób i to poroże jest łącznie z czaszką, to o takim fakcie należy powiadomić albo nadleśnictwo albo dzierżawcę obwodu łowieckiego, czyli myśliwych. Razem z czaszką nie wolno zbierać.
– Poroże co roku odrasta – mówi Paweł Buczyński, profesor w Katedrze Zoologii i Ochrony Przyrody UMCS w Lublinie. – Poroże jako takie zasadniczo pełni funkcję obronną, służy także samcom do walk godowych. Druga ciekawa rzecz, o której się dyskutuje na niwie ekologii ewolucyjnej, to jest to, że poroże jest tak naprawdę takim znakiem jakości, szczególnie w przypadku samca. Im samiec jest lepszej jakości, ma lepsze geny, jest lepiej odżywiony, tym większe, bardziej okazałe poroże jest w stanie wyprodukować. Samica patrząc na poroże samca może sobie ocenić jego jakość i wybrać sobie najlepszego tatusia dla swojego potomstwa, który zapewni najlepsze geny.
CZYTAJ: Archeolog o Czermnie: Mamy do czynienia z historycznym grodem Czerwień
– Robiłem takie podstawki i poroża wisiały nad drzwiami – mówi jeden z kolekcjonerów. – Te większe, w kuchni, w pokoju – są wyeksponowane i widać je, kiedy się przychodzi. Można też coś przyczepić, czy kiedy jest Boże Narodzenie można powiesić przy tym świeczki. Wygląda to pięknie.
Poroża nie można zbierać w parkach narodowych i rezerwatach przyrody.
Straż Leśna może ukarać osobę niestosującą się do przepisów mandatem lub skierować jego sprawę z wnioskiem o ukaranie do sądu.
CZYTAJ: Puławy: pierwsze takie muzeum w Polsce otwarte
MaT/ opr. DySzcz
Fot. pexels.com