Świdnik uczci 42. rocznicę Świdnickich Spacerów. 42 lata temu, 5 lutego, w czasie stanu wojennego, w Świdniku rozpoczęły się masowe spacery w porze nadawania Dziennika TV. Społeczeństwo reagowało aktami protestów przeciwko kłamstwom w oficjalnych mediach.
– Jak się okazuje, spacery były skuteczną formą wyrażenia sprzeciwu wobec polityki władz, skoro władze zareagowały represjami, legitymując uczestników spacerów, niektórych zatrzymując.- mówi dr Małgorzata Choma-Jusińska z lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. – Kilku działaczy Solidarności zostało internowanych w lutym. Ale też władze zastosowały szykany wobec całej społeczności Świdnika, dlatego że przeniesiono godzinę milicyjną z godziny 22.00 na 19.00, żeby uniemożliwić wychodzenie na spacery w porze Dziennika TV. Ograniczano możliwość przemieszczania się w Świdniku samochodami prywatnymi, wyłączano komunikację telefoniczne, nawet oświetlenie uliczne. Te represje sprawiły, że władze podziemnej Solidarności w Świdniku wycofały się z tej formy protestu.
CZYTAJ: 42. rocznica szczególnego protestu. Upamiętnienie Świdnickich Spacerów
Obchody rocznicowe rozpoczną się o godzinie 18.00 mszą świętą w kościele NMP Matki Kościoła. O 19.00 uczestnicy złożą kwiaty przy pomniku Świdnickich Spacerów, a następnie przewidziany jest występ Jana Kondraka. O 19.45 mieszkańcy Świdnika udadzą się na symboliczny spacer ulicą Niepodległości.
LilKa/ opr. DySzcz
Fot. archiwum/ mok.swidnik.pl