Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie ma stać się drugim Centrum Zdrowia Dziecka – jedną z najlepszych jednostek w Polsce. Nowa dyrektor placówki, doktor Kamila Ćwik, planuje w najbliższym czasie uruchomienie Klinicznego Oddziału Ginekologii Dziecięcej.
Oddział ma zajmować się nie tylko profilaktyką i leczeniem chorób układu rozrodczego, ale także wspomaganiem ofiar przemocy seksualnej czy też stworzyć kompleksowy program opieki nad osobami transpłciowymi. Oddział ma działać także w zakresie transplantologii narządów płciowych.
CZYTAJ: Doktor Kamila Ćwik nową dyrektor lubelskiego szpitala dziecięcego [ZDJĘCIA]
– Do tego potrzebna jest zmiana przepisów. Rozpoczęliśmy już rozmowę z Ministerstwem Zdrowia w zakresie transplantologii narządów płciowych. Dzisiaj jest to formalnie niemożliwe, aczkolwiek istnieje coraz większe zapotrzebowanie. Przeżywalność osób po chorobach nowotworowych jest coraz większa – u nastolatków i u młodych osób ponad 80% chorych dożywa wieku dorosłego. A wtedy chcą oni założyć rodziny i posiadać potomstwo. A zatem musimy iść z postępem, bo w większości krajów europejskich jest już to możliwe.
Aktualnie zgodnie z ustawą dotyczącą przeszczepiania narządów przeszczepianie komórek rozrodczych czy narządów rozrodczych lub ich części jest w Polsce niemożliwe.
Jeszcze w tym roku w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym mają rozpocząć się także implantacje laryngologiczne u osób głuchych i niedosłyszących. Jak podaje dyrektor Ćwik, aktualnie 5 na 10 dzieci ma już problem z niedosłuchem, który zaczyna być uważany za chorobę cywilizacyjną.
EwKa / opr. ToMa
Fot. Iwona Burdzanowska