W najbliższych dniach ma zostać zwołane pierwsze posiedzenie międzyresortowego zespołu do spraw Funduszu Kościelnego. Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, który jest przewodniczącym Zespołu, poinformował, że do połowy roku mają zostać wypracowane rozwiązania dotyczące Funduszu Kościelnego.
– Chcemy wprowadzić zmianę efektywną, która szanuje wszystkie kościoły i związki wyznaniowe, ale przede wszystkim wszystkich wiernych, a także spełnia nasze zobowiązania polityczne – mówi wicepremier Kosiniak-Kamysz. – Pewnie najbardziej będziemy pracować nad rozwiązaniem związanym z odpisem określonego procenta podatkowego na rzecz kościołów i związków wyznaniowych. Pamiętam te prace w 2011 i 2012 roku, kiedy też byłem w rządzie. Tam bardzo wiele uwag zgłaszały mniejsze związki wyznaniowe, mniejsze kościoły, np. Kościół prawosławny, Kościół ewangelicki. Oni obawiali się, że nie będą w stanie utrzymać się przy mniejszej liczbie wiernych z odpisu podatkowego. „Utrzymać się” rozumiem jako odprowadzanie składek, bo dzisiaj Fundusz Kościelny to przede wszystkim odprowadzanie składek, np. za wspólnoty zakonne.
CZYTAJ: Szef MON: będziemy zwiększać liczebność armii i zdolności operacyjne wojska [ZDJĘCIA, WIDEO]
Fundusz Kościelny powstał na mocy ustawy z 20 marca 1950 roku. Według pierwotnych założeń miał być formą rekompensaty dla kościołów i innych związków wyznaniowych za przejęte od nich przez państwo nieruchomości ziemskie. Obecnie z Funduszu korzysta w Polsce 185 związków wyznaniowych, wśród nich również takie, które nie działały na terytorium Polski w 1950 roku i nie utraciły wówczas żadnych nieruchomości.
CZYTAJ: Wicepremier Kosiniak-Kamysz w Lublinie: jesteśmy gotowi do wyborów samorządowych [ZDJĘCIA, WIDEO]
W projekcie budżetu państwa na 2024 rok Fundusz Kościelny ma wynieść 257 milionów złotych.
MaK / opr. WM
Fot. Iwona Burdzanowska