Polska transplantologia zaczyna przyspieszać. Jeszcze nigdy w Polsce nie wykonano tak wielu transplantacji narządów jak w ubiegłym roku. Najnowsze dane Poltransplantu – Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego do spraw Transplantacji – pokazują, że 2023 rok okazał się rekordowy.
Lubelski Uniwersytet Medyczny organizuje konferencję z okazji przypadającego 26 stycznia Dnia Transplantacji. Gość Polskiego Radia Lublin, doktor Mariusz Matuszek, kierujący Klinicznym Oddziałem Transplantologii SPSK 4 w Lublinie, podkreśla, że świadomość społeczna dotycząca dawstwa narządów jest coraz lepsza. – W ubiegłym roku, według danych Poltransplantu, przeszczepiono w Polsce ponad 1800 narządów. Jest to najlepszy wynik w historii polskiej transplantologii. Rok wcześniej przeszczepiono tylko 1400 narządów. W naszej klinice również wykonaliśmy dosyć dużo przeszczepów. Przeszczepiliśmy 32 nerki.
W Polsce ciągle jest jednak niedobór dawców. Głównie narządy są pobierane od osób martwych. – Istnieją określone procedury prawne – dodaje doktor Matuszek. – Zgodnie z polskim prawem, zawsze w przypadku pobrania narządów od człowieka zmarłego w mechanizmie śmierci mózgowej obowiązuje tzw. autoryzacja pobrania. Musimy mieć sprawdzenie, czy dany zmarły nie wyraził sprzeciwu w CRS-ie, musimy mieć opinię rodziny. W przypadku śmierci z działaniem osób trzecich – zgodę prokuratora.
Cała rozmowa w materiale wideo:
Dzień Transplantacji ustanowiono w rocznicę pierwszego przeszczepu nerki w Polsce. Operacja odbyła się 26 stycznia 1966 roku w Warszawie.
RMaj / opr. WM
Fot. PrzeG