Relikwie błogosławionego Stefana kardynała Wyszyńskiego zostały uroczyście wprowadzone do Kościoła Akademickiego KUL. To relikwie pierwszego stopnia przekazane przez Kurię Metropolitalną Warszawską.
W uroczystej mszy świętej wzięli udział przedstawiciele społeczności KUL, a liturgii przewodniczył biskup lubelski Adam Bab.
– Kardynał Stefan Wyszyński studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a potem wielokrotnie w różnych rolach wracał na uczelnię – mówi biskup Adam Bab. – Jako pasterz lubelski, jako wielki kanclerz, później jako pasterz Kościoła w Polsce i Prymas Tysiąclecia. Ten znak relikwii to znak jego obecności. Nie tyle jego przybycia i przyjęcia go przez nas tutaj, ale bardziej przez to, że wierzymy w jego orędownictwo, wsparcie. Zwłaszcza że ta wiara, którą nam służył w czasach swojego pasterskiego posługiwania, była wiarą prowadzącą nas, powiedziałbym biblijnie, przez Morze Czerwone. Wiara proroka, wiara przywódcy, wiara pasterza, której też dzisiaj potrzebujemy. Przyjęcie tych relikwii to także znak oparcia się na tej wierze i orędownictwie kardynała Wyszyńskiego.
POSŁUCHAJ: Czesława Borowik „Proroczy prymas”
– W naszej świątyni od dekady znajdują się już relikwie Jana Pawła II – mówi rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, ksiądz profesor Mirosław Kalinowski. – To przełomowe wydarzenie, bo dwie postaci – św. Jan Paweł II i kardynał Stefan Wyszyński jako błogosławiony – spotykają się w naszej świątyni akademickiej. A wcześniej spotykali się w murach naszego uniwersytetu. Jak widzimy, również na dziedzińcu spotkali się w pięknym pomniku. Tym wydarzeniem potwierdzamy, że Katolicki Uniwersytet Lubelski zachęca wszystkich, aby szli w kierunku nieba.
Kardynał Stefan Wyszyński w latach 1924-1929 studiował na KUL-u prawo kanoniczne. Jako biskup lubelski (1946-48) był wykładowcą uniwersytetu i jego wielkim kanclerzem. Przyczynił się do powstania Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej, z jego inicjatywy Episkopat Polski powierzył KUL zadanie opracowania Encyklopedii Katolickiej. W 2021 roku został ogłoszony błogosławionym.
MaK / opr. WM
Fot. Krzysztof Radzki