Stopy procentowe w Polsce pozostaną na dotychczasowym poziome. Taką decyzję podjęła Rada Polityki Pieniężnej. Wysokość stóp ma wpływ między innymi na oprocentowanie kredytów w złotych.
Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek uważa, że prawdopodobnie członkowie Rady zdecydowali się utrzymać dotychczasowy poziom stóp z powodu niepewności co do kształtowania się inflacji w tym roku.
CZYTAJ: Ciepłe ubrania i gorąca herbata. Lublinianie radzą sobie z mrozem
Monika Kurtek powiedziała, że w nadchodzących miesiącach obniżka stóp jest możliwa, ale nie jest przesądzona. Wiele zależy od marcowej projekcji inflacji i wzrostu gospodarczego. Opracowywany przez ekspertów NBP dokument jest jednym z najważniejszych opracowań, na podstawie których członkowie Rady podejmują decyzje o wysokości stóp.
NBP wskazał, że stopa referencyjna nadal będzie wynosić 5,75 proc. w skali rocznej, stopa lombardowa – 6,25 proc., stopa depozytowa – 5,25 proc. Według informacji banku centralnego, stopa redyskontowa została utrzymana na poziomie 5,80 proc. w skali rocznej, a stopa dyskontowa weksli nadal będzie wynosić 5,85 proc. w skali rocznej.
RPP w ubiegłym roku dwukrotnie obniżyła stopy procentowe. We wrześniu o 0,75 pkt bazowych oraz w październiku o 0,25 pkt proc. W efekcie stopy NBP spadły o 1 pkt. proc., np. główna stopa procentowa NBP, stopa referencyjna, spadła z 6,75 proc. do poziomu obecnego.
PAP / IAR / RL / opr. AKos
Infografika: Mateusz Krymski
Fot. pixabay.com