Grupa Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Tomaszowa Lubelskiego kolędowała dla mieszkańców Majdanu Górnego (gm. Tomaszów Lubelski). Rekonstruktorzy zbierali datki na remont kościoła i przy okazji przypominali coraz rzadszy już zwyczaj.
– Postanowiliśmy przypomnieć zanikającą tradycję – mówi rekonstruktorka, Elżbieta Raczkiewicz. – Kolęda to jest dar słowa, a słowo wypowiedziane w odpowiednim czasie i głośno ma wielką moc. I my dzisiaj idziemy z życzeniami do mieszkańców. Chcemy słowem życzyć im, jak to dawniej bywało, zdrowia, szczęścia, pomyślności, żeby im się w życiu darzyło, tak to daj panie Boże, żeby tak było. Istotą kolędy jest dobra nowina. A naszą dobrą nowiną jest to, że możemy się tu wszyscy razem spotkać i przy okazji zrobić coś dobrego.
CZYTAJ: Rekonstruktorska dobra nowina. Wyjątkowe kolędowanie na Zamojszczyźnie [ZDJĘCIA]
– Śpiewamy kolędę ułożoną przez Elżbietę Raczkiewicz – mówi Magdalena Dołęga z Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej Tomaszów Lubelski. – Chcemy opowiedzieć tą kolędą, na co zbieramy i wprowadzić wesołość, bo są też wiersze i przypowieści. Składamy oczywiście życzenia, trochę diabeł straszy – tak sobie chodzimy przez całą wioskę i rozweselamy wszystkich po kolei.
– Mieszkańcy zbierają, bo mają kościół z lat 80.-90. i trzeba wymienić okna – mówi Marzena Czubaj-Gancarz, wójt gminy Tomaszów Lubelski. – Wiadomo, księdza nie stać, więc parafianie w ten sposób, że przyjmują kolędników, dają datki na kościół. Mam nadzieję, że na kilkanaście okien tych pieniędzy nam wystarczy. To, co tutaj się dzieje, to naprawdę coś wspaniałego. Można przede wszystkim zobaczyć tego tura, te dzwoneczki i poczuć magię tych świąt.
– Trzeba utrzymywać tę tradycję, a u nas nie jest to utrzymywane – oceniają mieszkańcy. – Jestem strasznie wystrojona i strasznie zadowolona, że przyszliście i bardzo dziękuję za kolędę. Aż się wzruszyłam. Pięknie to wyglądało, pięknie śpiewacie i pięknie jesteście ubrani. Takiego czegoś jeszcze nie było na Majdanie ani chyba w okolicy.
– Bardzo się cieszymy, że kultywują tę tradycję, że są i młodsi i starsi. Pokazują młodym, jak to kiedyś bywało, jaka powinna być tradycja. Bardzo się z tego cieszymy, nie tylko my, ale wszyscy mieszkańcy naszej miejscowości.
CZYTAJ: Jak dawniej się kolędowało? Nie brakowało przyśpiewek humorystycznych
Kolędowanie rekonstruktorów trwało do późnego wieczora. W kolędowaniu wzięli udział także członkowie Tomaszowskiego Szwadronu im. 1 Pułku Kawalerii Korpusu Ochrony Pogranicza.
AP / opr. LisA
Fot. Piotr Piela