Paryski budynek, w którym znajdowała się pracownia Marii Skłodowskiej-Curie, zostanie przeniesiony, a nie – jak planowano wcześniej – zburzony. Francuskie ministerstwo kultury rozstrzygnęło toczący się od wielu miesięcy spór. Pracownia będzie stanowiła część muzeum poświęconego polskiej noblistce w Paryżu.
Znajdująca się w centrum francuskiej stolicy pracownia Marii Skłodowskiej-Curie miała zostać zburzona na początku stycznia. Na jej miejscu planowano stworzenie nowoczesnego laboratorium specjalizującego się w badaniach onkologicznych. Sprawa wywołała falę oburzenia wśród paryskich radnych i obrońców dziedzictwa. W efekcie przed kilkoma tygodniami resort kultury podjął decyzję o wstrzymaniu rozbiórki.
CZYTAJ: Mural upamiętniający Marię Skłodowską-Curie na budynku szkoły w Trawnikach
– Znaleźliśmy rozwiązanie. Budynek zostanie przesunięty o kilka metrów, cegła po cegle. Stanie obok istniejącego muzeum, które zostanie powiększone – ogłosiła w radiu Fance Inter minister kultury Rachida Dati. Zapewniła, że pawilon zostanie wpisany na listę chronionych zabytków. – Centrum do walki z rakiem będzie mogło zostać wybudowane, więc wszyscy są zadowoleni – dodała minister.
??? Le Pavillon des sources sera préservé.
Il sera classé une fois intégré au Musée Curie. pic.twitter.com/iE8mQyORLF
— Rachida Dati ? (@datirachida) January 31, 2024
„Pawilon Źródeł” jest jednym z trzech budynków, w których funkcjonował Instytut Radowy prowadzony przez Marię Skłodowską-Curie. Polska badaczka prowadziła tam prace laboratoryjne po otrzymaniu drugiej Nagrody Nobla, w 1911 roku.
RL / IAR / opr. ToMa
Fot. @datirachida