Tworzysz dobrą muzykę? Chcesz, aby dowiedzieli się o tym inni? A może czujesz, że nie wykorzystujesz w pełni swojego potencjału przez brak skutecznej reklamy? Jeśli odpowiedź na chociaż jedno z tych pytań brzmi „tak”, pomyśl o stworzeniu portfolio online. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego warto to zrobić i jak zrobili to inni. Poznasz też 6 kroków prowadzących do stworzenia profesjonalnej witryny.
Czym jest portfolio?
Portfolio, czyli zbiór prac artysty, ma na celu prezentację jego dokonań i doświadczenia. Powinno eksponować umiejętności, wiedzę i najważniejsze punkty w karierze.
Dla muzyków stworzenie własnego portfolio jest szczególnie ważne. Dlaczego? To najlepszy sposób na zaprezentowanie swojego talentu – nie tylko fanom danego gatunku, ale też producentom i innym artystom, którzy chcieliby podjąć z kimś współpracę.
Czasem trudno jest jednak przedstawić cały swój dorobek nawet w ciągu kilku godzin. Zawsze istnieje obawa, że nie wybrzmiało to, co najważniejsze.
W takiej sytuacji z pomocą przychodzi portfolio w wersji online.
Portfolio dla muzyka – dlaczego warto?
Stworzenie profesjonalnego portfolio daje Ci przewagę nad konkurencją – niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz, czy jesteś już doświadczonym muzykiem.
Dlaczego? Oto kilka kluczowych powodów:
- Budujesz w ten sposób silną markę osobistą – portfolio jest jedną z najlepszych form autopromocji.
- Otwierasz przed sobą nowe możliwości zawodowe – profesjonalna prezentacja Twojego talentu zrobi większe wrażenie na potencjalnych zleceniodawcach oraz odbiorcach.
- Bazę wiedzy, którą zawrzesz na stronie internetowej, możesz na bieżąco aktualizować i dopracowywać. Dzięki temu w jeszcze lepszy sposób zaprezentujesz swoje umiejętności.
Jako artysta najprawdopodobniej wolisz zająć się tylko i wyłącznie sztuką.
Spójrz na to jednak realistycznie: Żeby Twoja muzyka zaczęła przynosić realne dochody, musisz zaangażować się w działania marketingowe.
Nie zwlekaj więc ani chwili: rób to, co kochasz i zarabiaj na tym!
Jak zrobić profesjonalne portfolio? Instrukcja krok po kroku
Przejdźmy do konkretów – tego, jak stworzyć stronę internetową. Przede wszystkim nie musisz wydawać pieniędzy na opłacenie specjalisty, który zrobi to za Ciebie. Świetnie wyglądające portfolio możesz stworzyć samodzielnie!
Po pierwsze: projekt
Tworzenie muzyki zaczyna się od jej komponowania i planowania. Podobnie jest ze stroną internetową – musisz stworzyć jej szkielet, a następnie doszlifować szczegóły, by nadać jej indywidualnego charakteru.
Zacznij od wyboru gotowego szablonu, który estetyką i środkami wyrazu najlepiej pasuje do Twojej twórczości oraz osobowości. Jeśli jednak nie lubisz pracować na gotowych elementach lub masz inną wizję tego, jak ma wyglądać Twoja witryna, wybierz wariant z pustą stroną – Pamiętaj: Nie każdy kreator stron www zapewnia takie możliwości, wiec zadbaj, aby postawić na najlepsze dla Ciebie rozwiązanie.
W procesie projektowym istotne jest też ustalenie motywu graficznego, który Cię wyróżni. Czy będzie to ulubiony kolor, instrument muzyczny czy jeszcze coś innego? Wszystko zależy od Ciebie.
Pamiętaj jednak, że za dużo elementów, kolorów czy grafik może wprowadzić wizualny chaos. Zdecydowanie lepiej sprawdza się minimalistyczny układ ze szczegółami, które są dla Ciebie charakterystyczne. Całość powinna być uniwersalna, prosta, a jednocześnie unikatowa. Dzięki temu odróżnisz się od innych twórców i zaczniesz budować skojarzenia w umyśle odbiorców.
Zadbaj także o personalizację. Co to oznacza? W projekcie strony nie tylko ważny jesteś Ty i Twoja twórczość. Istotni są również Twoi „widzowie”, a w tym wypadku każdy odwiedzający Twoją stronę. Konieczne jest zatem dostarczenie treści, które mogą ich zaciekawić i trafić w różnorodne gusta. Zwiększysz w ten sposób liczbę przywiązanych klientów, a o to przecież chodzi.
Po drugie: prezentacja dorobku artystycznego
Ile masz na koncie utworów, którymi chcesz się podzielić z szerszą publiką? Z pewnością jest ich sporo. Przejdź zatem do następnego kroku, czyli pokazania twórczości w portfolio. W jaki sposób?
Jedną z możliwości jest dodanie próbek muzyki, wideoklipów czy tekstów piosenek. Mogą to być teledyski lub relacje z koncertów.
Możesz też ze swojego portfolio linkować do projektów, których „nie da się pokazać” (np. materiałów audio)
Pamiętaj również o organizacji swoich prac. Utwory czy płyty nie koniecznie muszą zostać przedstawione w sposób chronologiczny. Na górze strony lepiej umieścić najpopularniejszy utwór lub współpracę ze znanym artystą. Warto również wprowadzić podział na kategorię. To bardzo ułatwi użytkownikom nawigację po Twojej stronie i znalezienie dokładnie tego, czego szukali.
Po trzecie: autoprezentacja
Użytkownik wszedł już na Twoją stronę, odsłuchał kilka utworów i teraz chciałby dowiedzieć się czegoś więcej o samym twórcy. Dlatego nie traktuj po macoszemu sekcji „o mnie”. Jeśli wykonasz ją właściwie, zyskasz większą sympatię i lojalność odbiorców. Jak to zrobić?
W sekcji „o mnie” zamieść:
Krótką biografię: np. jak i kiedy pojawiła się Twoja pasja do muzyki;
- Promocję: wspomnij o przeszłych i obecnych sukcesach oraz doświadczeniu w branży;
- Wartości: podziel się swoim życiowym mottem, zasadami;
- Aspekt przełamujący lody: pokaż swoją ludzką stronę – zainteresowania niezwiązane z muzyką lub śmieszny fakt o sobie. Staniesz się dzięki temu bardziej autentyczny;
- Zdjęcia i materiały promocyjne: w zależności od tego, czy tworzysz muzykę klasyczną, rockową czy disco, dopasuj do tego rodzaj i klimat zdjęć. Możesz w tym miejscu dodać także logotypy lub zdjęcia producentów/zespołów, z którymi współpracowałeś. Na zdjęciu profilowym staraj się wypaść w sposób naturalny, a jednocześnie przyjazny;
- Fascynująca historia: jeśli czujesz się na siłach, opowiedz ciekawą historię o tym, jak ze „zwykłego śmiertelnika” stałeś się artystą odnoszącym sukcesy;
- Zachęć do działania: na koniec skieruj czytelników do swojej oferty.
Po czwarte: kontakt z odbiorcami i klientami
Każdy, kto wejdzie na Twoją stronę, powinien od razu wiedzieć, jak może się z Tobą skontaktować. W tym celu umieść w portfolio formularz kontaktowy. Może się w nim znaleźć miejsce na zamówienie wybranej płyty czy możliwość wysłania dłuższej, prywatnej wiadomości.
Ciekawą opcją dostępną w kreatorze stron WebWave jest też Bookero, czyli system rezerwacji online. Dzięki niemu klienci będą mogli zarezerwować np. warsztaty muzyczne online lub spotkanie na żywo. Możesz oczywiście samodzielnie dostosować zakres usług, formę płatności oraz wiele innych elementów.
Warto wykorzystać także siłę mediów społecznościowych. Jeśli prowadzisz Facebooka, Instagrama lub kanał na YouTube – koniecznie podziel się tym w portfolio! Wystarczy, że pod charakterystycznymi ikonkami umieścisz linki prowadzące do Twojego profilu.
Po piąte: optymalizacja i dostępność
Udało Ci się już wykonać sporo ważnej pracy. Czas przejść do mocno technicznej strony Twojego portfolio. Co zrobić, aby witryna była przyjemna dla użytkowników i widoczna dla wyszukiwarek? Musisz zadbać o dwie kluczowe kwestie:
- Responsywność, czyli dostosowanie strony do rozmiaru okna urządzenia, na którym się wyświetla. Brzmi to skomplikowanie, ale w niektórych kreatorach (np. w WebWave), możesz skorzystać z opcji automatycznego dopasowywania. Masz wtedy pewność, że stronę będzie można przeglądać zarówno na ekranie laptopa, jak i telefonu komórkowego.
- Optymalizacja dla wyszukiwarek internetowych (SEO). Dzięki SEO po wpisaniu hasła „jazzman Ciechanów” lub „dobry zespół na wesele” pojawisz się na górze wyników wyszukiwania. Choć nie jest to dziedzina ściśle związana z muzyką, warto mieć o niej pojęcie. Możesz także wykorzystać AI writer, który sam napisze odpowiednio zoptymalizowaną treść.
Po szóste: analiza i monitorowanie
Wydaje się, że cały proces został już zakończony. To prawda, Twoja strona wygląda i działa już całkiem dobrze. Ale skąd możesz mieć pewność, że jest intuicyjna i przyjemna dla użytkowników? Tego dowiesz się dzięki analizie i monitorowaniu ruchu.
Monitoring pozwala także na szybką reakcję w razie awarii lub usterki strony. Podjęcie natychmiastowych działań sprawi, że dostęp do Twojej twórczości będzie płynny i pozbawiony przykrych niespodzianek.
Jak zrobili to inni?
Najłatwiej uczyć się na czyimś przykładzie. Zobacz więc, jak swoje portfolio muzyczne stworzyli inni i się zainspiruj!
Pierwszym przykładem może być strona Krzysztofa Falkowskiego – Portfolio Muzyczne. Stronę główną utrzymano w eleganckim, minimalistycznym stylu. To, co pierwsze rzuca się w oczy, to dobrze skomponowane zdjęcie artysty i link do dyskografii. Jeśli zaś zjedziemy nieco niżej, zauważymy też podział na kategorie: muzykę współczesną, rozrywkową, filmową i aranżacje. Wszystkiego możemy posłuchać bezpośrednio ze strony. W lewym górnym rogu znajdują ikonki przekierowujące nas na Instagram, Facebook i YouTube. Świetnie dopracowana jest także sekcja „o mnie”.
Drugą inspiracją może stać się witryna Małgorzaty Liszki: Muzykoterapia. Główną rolę na tej stronie odgrywają zdjęcia, kolory i grafiki, tworzące przytulny, urokliwy klimat. Na pierwszy plan wysuwa się przycisk „o mnie”, który prowadzi do podstrony z prezentacją firmy oraz opiniami klientów. Przyjemność poruszania się po stronie podnoszą różnego rodzaju animacje i efekty wizualne.
Podobne strony z powodzeniem zrobisz samodzielnie, korzystając wyłącznie z kreatora stron www!
Portfolio online – must have każdego muzyka!
Podsumowując, portfolio artysty powinno być atrakcyjne wizualnie i aktualne. Dlatego najlepiej je zrobić w wersji online, np. przy pomocy kreatora stron. W ten prosty sposób pochwalisz się najnowszymi osiągnięciami oraz całą swoją bogatą historią. Dodając linki do utworów, umożliwisz też potencjalnym klientom zapoznanie się z Twoją twórczością. Natomiast formularz kontaktowy czy system rezerwacji znacznie ułatwi komunikację. Od stworzenia profesjonalnego portfolio dzieli Cię jedynie 6 kroków. Przekonaj się na własnej skórze, jak wpłynie to na Twoją popularność oraz zarobki!
Artykuł sponsorowany