Objęcie mandatów po Mariuszu Kamińskim i Macieju Wąsiku to indywidualna decyzja, ale rekomendujemy, żeby nie uczestniczyć w procesie, który nie ma podstaw prawnych. Naszym zdaniem ich mandaty poselskie nie wygasły – powiedział dziennikarzom w Sejmie Piotr Müller (PiS).
W Monitorze Polskim opublikowano w środę postanowienie marszałka Sejmu RP z dnia 21 grudnia 2023 r. w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu posła Mariusza Kamińskiego.
Kolejnymi osobami na liście PiS, które nie dostały się do Sejmu, a zdobyły największą liczbę głosów są Monika Pawłowska i Wioletta Kulpa. Dziennikarze pytali Piotra Müllera, czy obejmą one mandaty po Mariuszu Kamińskim i Macieju Wąsiku.
CZYTAJ: Mariusz Kamiński przewieziony do Radomia, Maciej Wąsik – do Ostrołęki
– To oczywiście ich decyzja, ale naszym zdaniem mandaty poselskie nie wygasły – ocenił. Dodał, że „oczywiście to indywidualna decyzja, ale rekomendujemy, żeby nie uczestniczyć w procesie, który de facto nie ma podstaw prawnych”.
– Od samego początku uważamy, że prawo łaski z 2015 roku, spowodowało zamknięcie postępowania w tamtym czasie i siłą rzeczy nie można wygasić mandatu poselskiego, jeżeli było wcześniej zastosowane prawo łaski, w dodatku działo się to w poprzednich kadencjach – powiedział.
CZYTAJ: Wygaszenie mandatu Mariusza Kamińskiego. Opublikowano postanowienie
Dodał, że Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN stwierdziła, że marszałek Sejmu podpisał, niezgodnie z prawem decyzję o wygaśnięciu mandatów.
W ocenie Müllera opublikowanie decyzji o wygaśnięciu mandatu w Monitorze Polskim odbyło się „wbrew decyzji Sądu Najwyższego w tym zakresie”. – Pan marszałek Hołownia złamał przepisy prawa publikując taką decyzję, biorąc pod uwagę, że Izba Kontroli Nadzwyczajnej je uchyliła – ocenił.
Jego zdaniem, nie można obsadzić mandatów, które są obsadzone, w związku z tym kontynuowanie procedury obsadzania mandatów przez PKW to działanie nielegalne.
CZYTAJ: O co chodzi w tzw. aferze gruntowej?
Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki powiedział, że PKW podejmuje czynności po opublikowaniu w Monitorze Polskim. – Ta decyzja została opublikowana i Państwowa Komisja Wyborcza będzie działała. Jeżeli jest skutecznie wygaszony mandat posła i jest tzw. wakat, to PKW ma obowiązek ten wakat obsadzić. Po to jest przewidziana sytuacja, w której o mandat ubiega się kilku kandydatów i kolejność decyduje o obejmowaniu wakatów – dodał.
Pytany, co się stanie, kiedy żaden z kandydatów PiS na posła, nie obejmie mandatów po Mariuszu Kamińskim i Macieju Wąsiku, odparł, że „niejednokrotnie w każdej kadencji Sejmu była taka sytuacja, że Sejm obradował w niepełnym składzie z różnych powodów”. – Ta kadencja zaczęła się w niepełnym składzie, bo jedna posłanka była chora i później złożyła ślubowanie. To nie wpływa na ważność prawa stanowionego w Sejmie – ocenił.
W Monitorze Polskim opublikowano w środę postanowienie marszałka Sejmu RP z dnia 21 grudnia 2023 r. w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu posła Mariusza Kamińskiego.
IAR/ RL/ opr. DySzcz
Fot. archiwum