Ofiary Holokaustu upamiętniono w Lublinie. Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu zorganizowało Państwowe Muzeum na Majdanku.
– Ten dzień przypomina o tym, jakie są skutki systemowej nienawiści – mówi zastępca dyrektora Muzeum, Wiesław Wysok. – Dzisiejszy dzień przypomina nie tylko zbrodnie zorganizowane przez nazistowskie Niemcy i popełnione na narodach europejskich, ale jest jednocześnie ostrzeżeniem przed tym, do czego prowadzi zorganizowana przemoc, przede wszystkim fanatyzm, antysemityzm, ksenofobia. Jesteśmy dzisiaj tutaj, dlatego, żeby o tym przypominać i dać świadectwo, że pamiętamy. Ale żeby pamiętać, trzeba wiedzieć.
Pod Pomnikiem-Bramą na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku zostały złożone kwiaty, wcześniej w Centrum Obsługi Zwiedzających wykład o żydowskich więźniach obozu wygłosił Marek Duda. – Spośród około 130 tysięcy osób, które przeszły przez Majdanek, zdecydowanie największą grupą narodowościową czy etniczną byli polscy Żydzi. Prawie 60 tysięcy osób.
CZYTAJ: Papież w Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu: logika nienawiści i przemocy zaprzecza człowieczeństwu
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został ustanowiony w 2005 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Dzień ten nawiązuje do dnia wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku.
CZYTAJ: Dyrektor lubelskiego IPN: najwięcej miejsc kaźni Niemcy stworzyli na terenach okupowanej Polski
MaK / opr. WM
Fot. Piotr Michalski