Prezesi większości Rozgłośni Regionalnych Polskiego Radia wystosowali oświadczenie w związku z postawieniem Rozgłośni w stan likwidacji.
W swoim stanowisku zwracają uwagę na sposób poinformowania o decyzji ministra kultury, o której dowiedzieli się z platformy „X”, oraz na to, że ich zdaniem, decyzja jest „niezgodna z obowiązującymi przepisami i Konstytucją RP”.
Przypominają też o misji, którą realizują media regionalne, którą jest, jak czytamy, „nie tylko docieranie do odbiorców z informacją i wartościowymi treściami. To także znajdowanie na gruncie lokalnym tego, co warte promowania i upowszechniania, a co często nie jest interesujące dla komercyjnych mediów głównego nurtu. Jeśli więc misji tej nie wypełnią lokalne media publiczne – nie będzie tego robić nikt”.
Prezesi apelują też „o podjęcie konstruktywnych rozmów – przede wszystkim przez Prezydenta Andrzeja Dudę i Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska – w celu wypracowania stanowiska respektującego prawo i interesy wszystkich stron.
Oświadczenie podpisał też prezes Radia Lublin Mariusz Deckert.
Pod oświadczeniem podpisało się 14 z 17 prezesów Regionalnych Rozgłośni Polskiego Radia.
OŚWIADCZENIE ZARZĄDÓW ROZGŁOŚNI REGIONALNYCH POLSKIEGO RADIA
29 grudnia 2023 r. Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz podjął decyzję o „likwidacji 17 spółek Regionalnych Rozgłośni Polskiego Radia”. Jednozdaniowym wpisem, zakomunikowanym na platformie X (d. Twitter) zadecydował o dalszych losach mediów z wieloletnią, często sięgającą blisko stu lat tradycją, z zespołami oddanych dziennikarzy, które są nie tylko kronikarzami życia swoich regionów, ale także istotnymi ośrodkami promocji lokalnej kultury i twórców, ważnymi dla zachowania regionalnej tożsamości mieszkańców Rzeczypospolitej.
Decyzja ta, abstrahując od stylu, w jakim jest komunikowana, jest niezgodna z obowiązującymi przepisami i Konstytucją RP. Potwierdzają to prawnicy, m.in. prof. Ryszard Piotrowski – konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego. Obecny Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar przyznał, że działania Ministra Kultury są pozorne. Świadczy o tym chęć – jak się wyraził – poszukiwania „jakiejś podstawy prawnej, żeby to zrobić”. Wydaje się oczywiste, że rzeczywistym celem rzekomej „likwidacji” mediów publicznych jest jedynie doprowadzenie do szybkich zmian personalnych w Zarządach Spółek. Tymczasem, według wciąż obowiązujących przepisów, jedyną instytucją, która może podejmować decyzje personalne, w tym powoływać i odwoływać Zarządy i Rady Nadzorcze spółek publicznej radiofonii, jest Rada Mediów Narodowych.
Regionalne radiowe media publiczne nie powinny być zakładnikami kolejnej odsłony sporu politycznego, który tym razem może doprowadzić do znacznego ich osłabienia, a może i z czasem rzeczywistej likwidacji. Misja publiczna to nie tylko docieranie do odbiorców z informacją i wartościowymi treściami. To także znajdowanie na gruncie lokalnym tego, co warte promowania i upowszechniania, a co często nie jest interesujące dla komercyjnych mediów głównego nurtu. Jeśli więc misji tej nie wypełnią lokalne media publiczne – nie będzie tego robić nikt.
Nie odmawiając większości parlamentarnej prawa do wprowadzania zmian także w systemie mediów publicznych wzywamy, by odbywało się to z poszanowaniem i w granicach obowiązującego prawa i z troską o zachowanie dziedzictwa kulturowego Rzeczypospolitej. Regionalne Rozgłośnie Polskiego Radia są z pewnością jego istotną częścią.
Zwracamy jednak uwagę, że w sytuacji działań niezgodnych z prawem, legalnie działające władze regionalnej radiofonii publicznej są zobowiązane stać na straży prawa i dbać o interes powierzonych im spółek. Dlatego też apelujemy o podjęcie konstruktywnych rozmów – przede wszystkim przez Prezydenta Andrzeja Dudę i Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska – w celu wypracowania stanowiska respektującego prawo i interesy wszystkich stron.
Mirosław Bielawski, Prezes Zarządu Polskiego Radia Białystok SA
Jolanta Kuligowska-Roszak, Prezes Zarządu Polskiego Radia Pomorza i Kujaw SA w Bydgoszczy
Adam Chmielecki, Prezes Zarządu Polskiego Radia Gdańsk SA
Janusz Knap, Prezes Zarządu Polskiego Radia Kielce SA
Piotr Ostrowski, Prezes Zarządu Polskiego Radia Koszalin SA
Mariusz Bartkowicz, Prezes Zarządu Polskiego Radia Kraków SA
Mariusz Deckert, Prezes Zarządu Polskiego Radia Lublin SA
Arkadiusz Paluszkiewicz, Prezes Zarządu Polskiego Radia Łódź SA
Leszek Sobański, Prezes Zarządu Polskiego Radia Olsztyn SA
Maciej Mazurek, Prezes Zarządu Polskiego Radia Poznań SA
Przemysław Tejkowski, Prezes Zarządu Polskiego Radia Rzeszów SA
Wojciech Włodarski, Prezes Zarządu Polskiego Radia Szczecin SA
Tadeusz Deszkiewicz, Prezes Zarządu Polskiego Radia dla Ciebie SA w Warszawie
Piotr Bednarek, Prezes Zarządu Polskiego Radia Zachód SA w Zielonej Górze
Pełna treść oświadczenia w załączniku poniżej.
Pliki:oświadczenie