W lubelskiej parafii bernardynów można oglądać ruchomą szopkę. Została ona zbudowana, aby uczcić 800-lecie stworzenia przez św. Franciszka pierwszej szopki bożonarodzeniowej.
Powstała ona w 1223 roku w niewielkiej włoskiej miejscowości Greccio. W noc Bożego Narodzenia na leśnej polanie w Greccio ustawił żłóbek oświetlony pochodniami, aby wraz z mnichami modlić się, śpiewać i cieszyć z Narodzenia Pańskiego.
– Szalony był Święty Franciszek! Nawet bardzo szalony! Dokładnie 800 lat temu dokonuje czegoś niezwykłego. Buduje w małej miejscowości Greccio szopkę. I to Greccio staje się jakby nowym Betlejem. Niesamowita i genialna jest ta Franciszkowa innowacja! Jest ona szalona – bo szalona jest miłość Boga! Franciszek tę szaloną miłość Boga do człowieka odkrywa i chce pokazać innym – piszą na swej stronie lubelscy bernardynów, którzy zapraszają wszystkich „do naszego lubelskiego Greccio”.
CZYTAJ: Ruchoma szopka w kościele w Garbowie ma 61 lat [ZDJĘCIA, WIDEO]
A znajduje się ono w parafii Brata Alberta w Lublinie, przy ul. Willowa 15. Powstała tam ruchoma szopka, zbudowana przez brata Eligiusza Golmudę. Odwzorowuje ona dawne miasteczko, którego mieszkańcy wykonują codzienne czynności. Dookoła umieszczono liczne zwierzęta gospodarczych, a centralną część stanowi przedstawienie betlejemskiej groty, z Maryją, św. Józefem i Dzieciątkiem Jezus.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Szopki bożonarodzeniowe w lubelskich kościołach
Bernardyni zadbali o to, aby nie zabrakło okazji do odwiedzenia świątyni. 19 stycznia o godzinie 19.00 odbędzie się tam noworoczny koncert zespołu Arka Noego.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Żywa szopka w Lublinie
Tego samego dnia rozpoczynają się tam warsztaty muzyczne-kolędowe „Greccio w Lublinie”. Są one przeznaczone dla chórzystów i instrumentalistów, którzy ukończyli przynajmniej 16 lat. Poprowadzą je dwaj znani kompozytorzy i dyrygenci muzyki liturgicznej: Paweł Bębenek i Piotr Pałka. Na zakończenie warsztatów w niedzielę 21 stycznia, o godzinie 13.00, zaplanowano krótki koncert.
Zaś 27 stycznia ma odbyć się rodzinne kolędowanie przy szopce.
RL / opr. ToMa